Unichess C úspěšně v 5,5 hodinovém dramatu

7

V 7. kole 2.LA se nám postavil do cesty Vyšehrad B. Jak to s Vyšehrady bývá, pevně si lebedil ve středu tabulky a poté, co prohrál se všemi našimi konkurenty, považoval za zajímavé postavit proti nám jednu z nejsilnějších sestav. Nám se podařilo sesmolit téměř základní sestavu, za chybějícího Bakaláře zaskočil velmi obětavě Vrbata.

To byla rarita sama o sobě! Zbyněk Vrbata, od mládí přezdívaný Míša pro stylovou podobnost s Talem, dodnes fenomenální blicař, nehrál šachy po mnoho let a už vůbec ne ty ligové. Jak se ukáže posléze, v zápase jsme předvedli některé ze svých obvyklých nešvarů (Jindra! Vojta!!!), které nám osud odpustil a potrestal jenom chudáka Míšu za ochotu.

Míša po 20 a více letech

Míša po 20 a více letech

Na 1. desce došlo ke krátké remíze dvou našich členů, Šimka a Vávry hostujícího ve Vyšehradu. (Jak se říká, oba hráči mají stejného manažera, bude to napínavý zápas.)

Na 5. desce jsem hrál bílými s Pilařem, respektovaným praktikem Volžského gambitu, který k stáru hledá klid v dámském gambitu. Dnes mu moc radosti nepřinesl, po nepřesnosti stál nepohodlně a v 21. tahu vzdal, když upadl do smrtelné vazby.

Pilař dumá nad dámským gambitem

Pilař dumá nad dámským gambitem

Tím je výčet relativně rychlých partií u konce. Na 8. stole se černými Vrbatovi s Rutem strategicky nepovedla královská indická s Je2 a Jg3. Bílý hrál celou partii dobře a přes veškerý odpor zvítězil.

Rut bude úspěšný!

Rut bude úspěšný!

Na 6. stole hrála Jaščenko černými sicilskou s Boukalem. Přes úpornost obou aktérů počítač myslí, že se partie nikdy příliš nevychýlila z rovnováhy, až do konečné remízy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Remízou skončila i partie Havlíkové s Dočekalem na 3. stole. Ze sicilské získala lepší hru a poté pěšce, černý trikově dospěl do 4věžovky s rovným materiálem… a v té bezvýsledně dlouho otravoval.

Tady se dospěje k nudě

Tady se dospěje k nudě

Tahle partie přitom dlouho byla jediným kandidátem na naší druhou partiovou výhru. Za stavu 3:3 už vypadaly nadějně obě zbývající partie, ale visela nad námi zároveň hrozba, že nikam nepovedou a ztratíme 2 body. Po více než 5 hodinách spěly věci k rozuzlení.

Na 7. stole hrál Pokorný bílými s Vodičkou, londýnský systém vedl do totální roviny. Pedro setrvale dotíral, až dosáhl reálné výhody, která se v závěrečné věžovce střídavě zvětšovala a ztrácela. Pokud přenos nelže, upustil výhru až v závěru (zjevné 69. Kc7! nebo studiové 70.Ka7!).

Dlouhá temná partie svačiny duše

Dlouhá temná partie svačiny duše

Hrdinou zápasu se tak stal až Kovář po neuvěřitelné anabázi. Na zápas plánovaně jel vlakem, ten nabral zpoždění. Když s deficitem půlhodiny dorazil na Vyšehrad, zjistil, že je tam zamčeno. Zázračně chytil taxíka do Kaštanu a nastoupiv k partii překvapeně seznal, že když se hraje tam, má  černé. I hrál s hráčem kolem 2350 (Vichnar) s půlhodinou proti hodině a půl Bogoljubova s c5. Ve složité partii stál po dlouhém boji hůře, ale vykutal taktickou zápletku, která přivedla k boji D+3p x V+S+5p. Tak dlouho dotíral, až v tom soupeře ošidil takticky a vydoloval pro Unichess C  nejtěsnější zápasovou výhru. Hustý!

V zápase došlo i k podezření na rejdy temných sil.

Ohnilá ruka za zády kapitána?

Ohnilá ruka za zády kapitána?

Ne, naštěstí jen výtvarná veverka naaranžovaná v legrační pozici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Protože my v této sezóně jedeme spíše v pozitivní magii, dodejme jen, že Kaštan dnes vystavoval fotky muzikantů.

Leonard Cohen (a ne Freddie Krueger)

Leonard Cohen (a ne Freddie Krueger)

Všichni naši konkurenti celkem snadno vyhráli a tak jsme stále 3 body za Oázou, 2 před Tietzem a 5 před Kozolupy.

7 Komentáře

 1. Jan Hruška napsal:

  Pěkně jste jim oplatili náš zápas v I. třídě. Vojtova partie byla opravdu zajímavá.

 2. Honza Hučín napsal:

  Dovolím si také pár postřehů, jelikož na rozdíl od ostatních jsem byl povolán střežit online, a tudíž si to vytrpět přímo na mistě.

  Dvě partie skončily ještě před příjezdem Vojty, ale pět bitev se táhlo přes druhou odpolední a přes 50 tahů. Ještě po časovkách mohl zápas klidně dopadnout na obě strany. Pak na úsvitu druhých časovek v domnění, že je Pedro snadno technicky vyhraný, dostal Vojta povoleno remizovat (v tu dobu už měl na desce věčňák), ale s magnusovskou urputností chtěl hrát na výhru, nenechal si kecat do partie a dobře udělal. Ovšem až do konce si myslel, že remíza stačí (prostě jsme mu už pak nekecali do partie).

  U Pedra jsem na místě nepostřehl moment, kdy vypustil výhru, až po oběti černé věže za novou dámu mi zatrnulo, že to možná nepůjde vyhrát. Míša se snažil, ale ani počítač za něj nic moc lepšího nenašel. Tahle varianta je asi strategicky špatná a Rut to dobře vyhmátl.

  Těžko říct, jestli je výhra zcela zasloužená, tahali jsme obecně za delší konec, ale stejně dobře to mohlo být 4:4 jako předloni, ne-li hůř.

 3. Mircea napsal:

  GRATULACE !!
  Vojta má naprostou pravdu, šachista by si neměl nechat kecat do partie – nic dobrého to nenese …

 4. Jan Bartoš napsal:

  Náš přenos měl v konkurenci s Extraligou kupodivu rekordní sledovanost. Patrně kdo se už díval na přenosy, navštívil i náš.

 5. Honza Hučín napsal:

  Ještě dovětek k Pedrově partii. Hájení horší a místy prohrané koncovky si mohl pan Vodička ušetřit, pokud by reklamoval trojí opakování pozice, které nastalo po 35., 37. a 39. tahu černého. Tady mohu dosvědčit, že přenos nekecá a fakt to tam tak bylo. A jak by pak zápas dopadl, ví jen Bůh.

 6. Petr Sp napsal:

  Taktéž gratulace! Výsledky B a C vypadají zrcadlově obrácené – béčko výhra a jinak prohry, céčko výhry a jedna prohra. Snad to s béčkem narušíme a ještě vyhrajem i při dalších výhrách Céčka.

 7. Pedro napsal:

  Honza H: O tom trojím opakování jsem věděl. 36. Jb7 a 37. Jc5 jsem šel, abych byl blíž kontrole (měl jsem cca 3 min.) a pak jsem myslel, že 38. Va1 vyhrává. 38 … Ke7 jsem neviděl a pak mi přišlo, že jediná šance je to vrátit zase zpátky i když hrozí reklamace.

Komentář

© 2021 UNI Chess.