Stroj na body zadřel Písek

3

Unichess Výletná – ŠACHklub Písek 3:5

1. Jurčík M. 2342 0:1 Jansa V. 2435

2. Kuba J. 2284 1/2 Havlík J. 2395

3. Škára V. 2245 0:1 Hausner I. 2325

4. Bartoš J. 2198 0:1 Miesbauer J. 2266

5. Pokorný P. 2162 1:0 Stinka J. 2119

6. Lamser J. 2123 1/2 Dolanský L. 2079

7. Popper T. 2020 0:1 Grill R. 2091

8. Koubová A. 1897 1:0 Pták P. 2103

Kosa na kámen narazila ve druhé lize až v pátém kole, kdy jsme hostili v kobyliském azylu Šachklub Písek. Soupeři do tohoto zápasu nasbírali jen tři body za jednu výhru, a tak na zápas s námi povolali do zbraně v podstatě nejsilnější možnou sestavu včetně všech titulovaných hráčů (podle průměrného ela jsou papírově druhým nejsilnějším týmem soutěže), protože při další bodové ztrátě by jim již docela v tabulce nateklo do bot. V zápase tak hosté byli jasným favoritem a zápas tak od začátku vypadal, ovšem v jednu chvíli už jsem viděl plápolající jiskřičku naděje na zápasový bod, kterou však naše chyby sfoukly.

Jako první skončila partie na třetí desce, kde Vlado se soupeřem odblicali zahájení, po kterém se ukázalo, že má bílá pozice znatelné trhliny, skončilo to ztrátou pěšce s horší pozicí a poté co se rozplynula jakákoliv šance na protihru přišla rezignace našeho hráče – 0:1. Jindra se v sicilské bránil silnému soupeři, ovšem udržel ho na uzdě, přičemž z toho vyšla mírně horší pozice, kterou však rutinovaně ubránil. Soupeř se pokoušel najít cestu k prosazení pěšců na dámském křídle, s ubývajícím časem ale raději volil jistotu původu 0,5:1,5. Vyrovnání zařídil Pedro na páté šachovnici, když se mu povedl pěkný sähmischovský útok. Stačily soupeřovy jedna dvě nepřesnosti a po zbytek partie se stal divákem prudkého Pedrova útoku na krále – 1,5:1,5. Pak ale bohužel přišly hlavně body pro soupeře. Honza Bartoš dlouho kalil vodu ve střední hře, talentovaný mladý soupeř ale získal výhodu, kdy kombinoval hrozby postupu volného e-pěšce s hrozbami matu na g7 a tlakem dvojice věží na dámském křídle, až z toho v časovce vyšrouboval celý bod. 1,5:2,5. Pak skončila i partie na první šachovnici, Martin vsadil vše na útok na soupeřova krále, zkušený velmistr ale veškeré hrozby vykryl, v průběhu obrany zobnul nějaké pěšce a když se sám rozešel pěšci do dámy bylo hotovo – 1,5:3,5. Ještě se podařilo kontrovat na osmé šachovnici. Anička sice ze zahájení nepostavila nijak slibnou pozici, soupeř ovšem zvolil klidné posunování figur místo hledání konkrétní výhody a pak si naběhl do taktiky (dáma az dvě věže a kůň navrch), kdy byl Aniččinými figurami rozebrán do posledního šroubku – 2,5:3,5. Perfektní výkon juniorky a ukázalo se, že Anička boduje hlavně tehdy, když tolik nebodují ostatní, což je v družstvech po čertech důležité! Ze zbylých partií tak bylo třeba udělat na zisk v zápase 1,5 bodu – a to se bohužel nepodařilo, i když šance byly. Honza Lamser měl partii skutečně vyhranou, soupeře metodicky přehrál, získal kvalitu a pěšce, při přechodu do koncovky ale zaškobrtnul a kvalita s omezeným počtem pěšců na vítězství nestačila, soupeřův pěšec byl hrozně rychlý a vlastního již prosadit nešlo (za oba by padly zbývající figury) – 3:4. A vzápětí skončila i poslední partie na sedmé šachovnici. Tomáš měl bílé, takže opět orangutan, ovšem ve snaze o aktivitu si dost potrhal pěšcovou strukturu na dámském křídle a bylo otázkou času, než soupeř začne pěšce sbírat. Tomáš pak získal sice kvalitu, nepřesností ale dovolil vytvořit soupeři nebezpečné spojené pěšce a+b. Jejich eliminace stála figuru a zbyla jen samotná věž proti dvěma lehkým figurám s pěšcem méně. Poté co padnul Tomášův poslední pěšec a zbyla opět spojená dvojice g+h, nemělo cenu pokračovat – 3:5.

Celkově jsme ale podali bojovný výkon a do Nového roku jdeme se ziskem dvanácti bodů. To není špatné.

3 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Soutěž je vyrovnaná, takže na jistou záchranu to bude chtít ještě tři body, tak doufám, že se to brzy podaří!

  2. Mircea napsal:

    Ještě mě napadlo: „Kdo by to byl řekl, že to bez hrajícího kapitána nebude fungovat.“

  3. jarda hadrava napsal:

    No byl jsem se tam podívat. Když jsem viděl sestavu soupeře, tak mi spadla čelist. Kapitán to koučoval skvěle a všichni hráči makali. K výsledku 4:4 nebylo zas tak daleko. Holt se tentokrát štěstíčko přiklonilo na stranu soupeře. Hlavně je mi líto Honzy Lamsera. Soupeře systematicky vydusil a pak kvůli jedinému laxnímu tahu jen 1/2. 🙁

Komentář

© 2021 UNI Chess.