Smolná prohra s Kolínem

2

 

Zatímco v pražských soutěžích naši zástupci rozjeli Nový rok parádně, v ligách se to nějak kostohryzlo a žádný zápas zatím nebyl vítězný, po neslavné remíze béčka proti notně oslabenému soupeři přišly dvě prohry áčka v extralize a další prohru přidal i třetí tým Unichessu ve 2. lize s Kolínem, přičemž ji lze nazvat přímo infarktovou. Tak snad se štěstěna, Caissa, včelka Unichesska či nějaký jiný deus ex machina neodvrátil od našich týmů nadlouho.

Sestavy s jednotlivými výsledky zde:

Unichess Výletná Sokol Kolín
Kuba Jindřich (V,Z) 2307F 0 1 2327F Jirovský Pavel (Z)
Bartoš Jan (Z) 2197F 1 0 2201F Chmiel Pavel (Z)
Pokorný Petr (Z) 2180F ½ ½ 2171F Hora Milan (H,Z)
Lamser Jan (Z) 2131F ½ ½ 2083F Brezmen Pavel (Z)
Popper Tomáš (Z) 2011F 1 0 2011F Souček Milan (Z)
Koubová Anna Marie 1917F 0 1 2068F Beneš Petr
Šplíchal Petr 1968F ½ ½ 2018F Michálek František
Miskolczi Vítězslav 2010F 0 1 2050F Gernert Otakar (H)
:

Nám ze základu chyběli zejména Martin a Vlado, zcela kompletní nebyli ani soupeři, postavili nicméně jednu z nejsilnějších sestav téhle sezóny.

Z výsledkového hlediska přišla nejdříve remíza na třetí šachovnici, kde se po několika extravagantních tazích z obou stran v zahájení pozice pomalu vracela kolem dvacátého tahu do normálu a Pedro akceptoval nabídku soupeře.

Ve svižném tempu se hrálo na šesté desce, kde skončili takřka stejně jako na třetím prkně, s tím rozdílem, že tahů bylo přes čtyřicet. Anička si nepohlídala c-sloupec, kde dovolila soupeři zdvojit věže a ztratila pěšce, soupeř pak rychle partii převedl do koncovky, kde pěšce navíc rutinovaně uplatnil.

Na čtvrté šachovnici se Honza Lamser snažil hrát aktivně proti soupeřově nenáročně hranému zahájení, vše ale skončilo oboustrannou blokádou a remízou.

Na osmé desce pak v královské indické Víťa ve snaze o aktivitu přehlédl soupeřův taktický úder a soupeř získal dvě figury za věž s lepší pozicí, kterou před časovkou vystupňoval v další materiální zisky.

Na sedmičce jsem přidal remízu já, soupeř na mne zahrál Čigorinovu obranu, kde si vůbec nepamatuju co se hraje, takže jsem to převáděl do struktur normálního dámského gambitu, podle počítače jsem stál chvíli trochu lépe, v zásadě ale partie nevybočila z rovnováhy a na konci časovky skončila remízou.

Prohrávali jsme tak 1,5:3,5, ale už když jsem dával svojí partii za remízu, se začalo blýskat na lepší časy, když jsem při obhlídce zjistil, že zbylé tři partie můžeme vyhrát!

Tento scénář začal naplňovat Honza Bartoš, když jeho soupeř sice po zahájení postavil pěknou pozici, pak ale ztratil nit a úplně se do problémů zamotal v časovce, kde během pochodu svého krále z g1 na c2 ztratil cestou kvalitu a ve špatné pozici se ve čtyřicátém tahu znechuceně vzdal.

Vyrovnání pak zařídil Popřík, tentokrát jeho orangutan na soupeře platil, ve střední hře získal značnou převahu, ze které vytěžil zdravého pěšce navíc, trochu komplikací pak přinesla realizace v koncovce, kdy se soupeři podařilo vyměnit dámy a převést koncovku do nestejných střelců (počítač hlásí, že to držet šlo!) s pěšcem méně, Tomášův soupeř naštěstí s ubývajícím časem záchranu nenašel.

A zbyla partie na první šachovnici, která by si zasloužila skoro vlastní pojednání a nejen proto, že měla 104 tahů.

Jindra v zahájení odmítl remízu, udělal si rošádu na opačnou stranu než soupeř, zahájil útok a soupeře prostě přehrál. Kolem čtyřicátého tahu tam byla jednotahová výhra (viděl počítač), ale skončilo to „jenom“ v koncovce s kvalitou více. Bohužel se Jindrovi na rozdíl od soupeře nepodařilo aktivizovat krále a pak následovalo dlouhé hledání plánu na výhru, což se bohužel nepodařilo a v momentu, kdy už to opravdu byla remíza přišlo harakiri. Jindra se tak dlouho smiřoval pohledem na pozici s tím, že už to nejde vyhrát – až překročil čas!

Takže 3,5:4,5 a snad body k tutové záchraně urveme příště.

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Opravdu je třeba Unichess pokropit živou vodou! Včera další dvě prohry E+Ž. Věřím, že o obrat se postaráme už ve čtvrtek! Do boje vytáhnou D a především G 🙂

  2. Jan Bartoš napsal:

    Té Jindrovy partie je opravdu hrozná škoda. Pěkná, vypiplaná útočná partie… Nevidět okamžitou výhru, to se občas děje. Ale spadnout po další hodině v remízové pozici je hodně nešťastný konec.

Komentář

© 2021 UNI Chess.