Trosky béčka zazářily v Lysé

8

V letošním prvním utkání 2.ligy cestovalo béčko na horkou půdu vedoucího stoprocentního týmu. Chtěl jsem původně favorita potrápit silnou sestavou, ale realita to odvála, zase jednou se sešly trosky sestavy. Naopak Lysá C nic nepodcenila a nastoupila v základní sestavě, měla papírově navrh na všech deskách, někde pár desítek ELO bodů, někde přes 100 bodů.

Zápas ale nabral svižné obrátky, snad všechny partie byly obsažné. Platí to i o krátké remíze Kozáka bílými s Munkem na 4., smír dohodou přišel v docela vypjaté a nepřehledné pozici. Pánbůh Miloše potrestal, měl sice mnohahodinový náskok pro pobyt v hospůdce, ale nenašel ji a musel čekat, až dohrají další. Na 7. desce hrál černými Nguyen s Husárikem – známým místním gambiteerem a specialistou na gambit b4 v sicilské i francouzské. V té druhé došlo ke kombinační přestřelce, v níž měl Van chvilku i 2 figury víc a čelil útoku. Pravdu zná jen počítač, mně se zdálo, že 1 figuru vrátil správně, pak že bílý mohl vynutit věčný šach, čehož nevyužil hledaje více, přišla Vanova protikombinace a závěr  zvládl vítězně s obdivuhodnou chladnokrevností v těžké časové tísni. Vedli jsme 1,5:0,5. Lysá záhy kontrovala na 6., kde Šura bílými prohrál ve výměnné francouzské bílými s Kolářem. Zinscenoval sice oblíbenou situaci s útokem při různých rošádách, ale soupeřův byl přesvědčivější a zakončený matem dvojitým šachem. Pak udělal důležitý bod Kuba černými na 3. s Juráskem. Svým kuriózně pojatým výměnným DG přivolal útok a podržel materiál. Vedli jsme 2,5:1,5. Důležité bylo, že následně remizoval Kovář na 1. černými s IM Špačkem. Celou partii po gambitu v královské indické se snažil kompenzovat pěšce méně aktivitou ve 4věžovce. Poté vyhrál po pěkném výkonu na 2. Pokorný bílými s IM Neckářem. Varoval jsem ho před partií před soupeřovým pevným repertoárem, navrhl mu variantu na hraně katalána a dámské indické a Petr si to pěkně připravil. Prvotní nápor přinesl možná jen časovou výhodu, pak dosáhl koncovky JxS při 2 pěšcích víc, která nebyla nijak snadno vyhratelná, ale nakonec se k cíli promanévroval: 4:2! Další etapa spočívala v dohrávání 2 horších pozic. Vítězný půlbod udělal na 8. Hučín bílými s Jirkem – původně to byla francouzská, ve které stál několikrát hodně špatně. Závěrečnou střelcovku však udržel s přehledem. V posledním duelu Lysá zkorigovala na nejtěsnější prohru, když nám Nováčka na 5. porazil Postupa ml. Honza černými zase čaroval ve skandinávské, partie končila silně asymetrickou koncovkou. Na koncentraci se v závěru podepsala zápasová bezvýznamnost výsledku – nastavili jsme figuru, která nebyla sebrána, ale stejně nic.

Za daných okolností zcela senzační zápasová výhra, na počest které přerušuji hraní o záchranu a zahajuji boj o medaile – tedy do nejbližší ztráty…

8 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  Oddechl jsem si, že jsem to družstvu nepokazil. Dvoreckij se zase jednou vytáhl 🙂

 2. Miroslav Kozel napsal:

  Velká gratulace celému družstvu, především vítězným Pedrovi (je vidět, že vítězný Turnaj mistrů v Unijazzu je dobrou průpravou pro 2. ligu – tomu tedy říkám start do Nového roku!), Jindrovi a Vanovi. Mirek

 3. ladkovar napsal:

  super

 4. Pedro napsal:

  Mirek: Dík.
  Já jsem si taky oddechl. Konečně mé doposud velmi bezútěšné vystoupení v 2.lize dostalo nějaký smysl. Ale jinak si gratulace zaslouží především kapitán. Bez té varianty by to šlo asi těžko.

 5. Pedro napsal:

  Asi se ještě sluší dodat, aby to nezapadlo, že Honza Hučín zkazil soupeři letošních 100%.

 6. Jindřich Kuba napsal:

  Já taky děkuji, jsem rád, že jsme vyhráli i v oslabené sestavě.

Komentář

© 2021 UNI Chess.