Rozhodující bitva s Oázou

8

V předposledním kole narazil Unichess C na dosud 100% Oázu, ve snaze ji konečně dohnat. Oba týmy byly v podstatě kompletní, tj. Oáza již s Vaškem Svobodou, bez Oreského a s Pirklovou. My jsme oproti základní sestavě měli Bretšnajdra místo Pokorného.

Na 5. stole jsem hrál bílými s Vedralem, šlo i o duel dvou hráčů s nejlepším výsledkem v soutěži, se shodnou bilancí +8-1 bez remíz. Na první pohled by to ale nikdo neřekl. Soupeř nabídl už v zahájení remis. Mně něco začalo našeptávat, že když odmítnu, prohraju a to rozhodne. Přijal jsem s otazníkem v mysli, našeptávala včelka Unichesska nebo nějaký rarach? Obávám se, že to druhé.

Našeptávač remíz?

Našeptávač remíz?

Na 3. desce hrála Havlíková bílými s Martinem Hollanem. V sicilské vyvolala dramatickou přestřelku, po níž černý král skončil na d7, byť schovaný za pěšce d5,e6,e7. Soupeř si to v baru hodnotil, že stojí blbě. Mně se to tak taky jevilo, ale s tím, že jsem tak blbý, že nevidím, jak do toho. Stockfish má lepší sebevědomí, v pozici taky žádný útok nevidí a bílou pozici tudíž odsuzuje. Na desce černý naštěstí vynutil opakování tahů.

Kristýna Havlíková

Kristýna Havlíková

Na 6. stole hrál černými Bakalář s Výprachtickým a stál nějak hůř v Nimcovičově indické. Bílý ale podal dobrý poziční výkon a vystupňoval převahu až do výhry. Ani stroj Bakimu nic moc neporadil, leda 18…Jdf6 místo f5.

Petr Bakalář

Petr Bakalář

Na 4. desce hrál černými Kuba s Jelínkem Grunfeldovu indickou, variantu měl naučenou, po různých zápletkách to dospělo do remízy. Lukáš Černoušek po partii telefonicky kritizoval některé aspekty, ale to je zase příliš velký expert.

Jindra Kuba

Jindra Kuba

Na 8. desce hrál černými Bretšnajdr s Pirklovou Scheveningen. Ukázal svou obvyklou sílu v tomto druhu pozic, nikdy nestál hůř. Postupně převzal iniciativu a partii prostě vyhrál i ve stínu přízraku časovky. Počítač by leccos právem udělal jinak, ale za deskou je důležité udržet kontakt s časem. Jedině bych mohl vytknout, že se nestalo 25…Jxc2!, které jsem viděl i já. Kibic ale nemusí dopočítávat také důsledky nevzetí koně, takže pro to stejně platí výše uvedené.

(Breta jsem nějak nevyfotil, tak holt fanynka z And.)

Naše fanynka z And?

Naše fanynka z And?

Po vyrovnání došlo k zásadnímu neštěstí. Jaščenko hrála na 7. bílými s Cuhrou poprvé v životě Lukášem doporučenou výměnnou slovanskou. Sice na to žehrala, ale jednoduchými prostředky dosáhla lepší pozice. Její výhoda se dala stabilizovat pozičně opodstatněným 23. Je5 místo 23.Sb5, jak vymyslel v analýze Vojta Kovář. I tak stála lépe v trochu divočejší pozici, ale pak se spletla v časovkových zápletkách. 32.Jxe6 je úlet (32.Df3, 32.Vc4), který ale stojí jen půl bodu. Počítač ve své blahovolnosti totiž vidí, že prohrává až 34.Vxh6+? (34.Dd3+ a pak De4), 36…Kh8? vrací Olgu do hry a 37.Dc8+? zase prohrává (37.De8+ je remis! Kh7 38.Df7+ Vg7 39.Df5+ a pokus uniknout remíze 39…Jg6 už prohrává za černé 40.Vc4! a třeba Vc7 41.h4). Tohle ale nikdo neviděl ani v analýze a v časové tísni se to vychytat nedá.

Olga Jaščenko

Olga Jaščenko

Hosté znovu vedli. Na 2. stole pak potěšil Vojta Kovář černými s Petrem Hollanem. Černými hrál starožitnou variantu (2 koně? italská?), která je k vidění i v současné době. Postupně svého silného mladého soupeře přehrál, zvlášť silný dojem na mě udělalo, s jakým nadhledem zvládl vypjatých posledních 8 tahů partie s asi 1,5 minutou na hodinách.

Vojta Kovář

Vojta Kovář

Vyrovnáno a přitom bohužel zůstalo. Šimek hrál na 1. se Svobodou, v katalánu přešlém do benoni struktury obětoval pěšce, jen chviličku mohl mít výhodu a pak byla dynamická právě-kompenzace. Tady na mě udělali dodatečně dojem oba hráči, jak dlouho drželi skoro přesnou rovnováhu. Petr odmítl remis, ale nakonec to dlouhá remíza byla.

Petr Šimek

Petr Šimek

Takže 4:4, za normálních okolností přiměřený výsledek. Na reálnou postupovou šanci bychom ale potřebovali vyhrát alespoň 5:3. Po remíze zůstala jen teoretická šance – Oáza by musela prohrát s Tietzem a my bychom museli vyhrát v Klatovech asi 6,5:1,5. Myslím, že se nestane ani jedno.

Bájná země, v níž se hraje 1. liga, zůstává kdesi v oparu.

Bájná Zem 1. ligy!

Bájná Zem 1. ligy!

8 Komentáře

 1. Petr Sp napsal:

  Tak škoda, doufejme, že příští sezona bude pro Unichess postupovější víc, než tahle, nebo aspoň skore postupy-sestupy bude aktivní (letos 2:2). Ale třeba se Karlovy Vary v posledním kole utrhnou z řetězu 🙂

 2. kvatroog napsal:

  23… Jxc2 a ještě lépe 25… Jxc2 jsem sice viděl, ale pak jsem sebe sama vyhodnotil, že to spočtu blbě a zdálo se mi, že jednoduššími prostředky stojím mnohem lépe. Nicméně 33.. De6?? už byla kravina, dal jsem jí slušné šance na remízu. Bret

 3. jarda hadrava napsal:

  Online jsem sledoval, držel jsem palce ale hold to nestačilo. Podvědomě jsem takový výsledek čekal, ale zamrzí to. Díky všem za bojovnost, velká škoda Olžiny partie. Jenom si neodpustím rýpnutí do kapitána – takhle se o postup nehraje. Ale osobně znám ten pocit, hlavně abych neurazil štěstěnu, když odmítnu remízu. Chtělo by to meditace nebo sezení u psychologa před příští sezónou, pro zvýšení sebedůvěry ve vlastní síly. Se štítem nebo na štítě, jak říkali staří Řekové (viz Olga). Myslím, že to bude kapitána ještě dlouho mrzet, že to bílými alespoň nezkusil.

 4. Petr Sp napsal:

  Když tak čtu,že jsi sledoval Jardo online, tak lituju, že jsem Ti ráno nezavolal, osmička v béčku byla volná 🙂

 5. Jan Bartoš napsal:

  Jo, ta remíza mě mrzela hned, a zároveň jsem začal být zvědavý, jestli to dle výsledků ex post něco rozhodne. Zatím to vypadá blbě, ale 4,5 by nás taky úplně nevytrhlo. Ale alespoň by nemohli dát v posledním kole 4:4.
  Sebedůvěry jsem měl v sezóně víc než dost, ale jak to ten Vedral řekl, začal jsem váhat… Rarach, včelka…Hmm.
  Mimochodem Olga měla taky nabídku, v době kdy stála líp, správně ji odmítla, ale bylo by to vyhrávalo zápas. Tedy ex post.

 6. Honza Hučín napsal:

  Honzova remíza by mě ani tak nemrzela, sice bílými, ale zase eliminovala těžkého soupeře. Vlastně jsem to tak i čekal a rozhodující chyba to nebyla.
  Na online jsem mrkl jen párkrát. Poprvé mě zarazilo, že Vojta přemýšlí tak dlouho nad bxc6 — co se to dělo, kouřil v baru? Pak jsem přišel po 30. tahu Olžiny partie a s dětmi za krkem mě napadlo 31.Jf5 Df8 32.Jd6 s ideou přes e4 vyměnit jezdce a zbavit se rizika matu. Forzírovaná varianta 32.-Vcxc5 33.Vxc5 Vxc5 34.Dd3+ Kg8 a teď 35.Je4 nebo dokonce Dd4 je docela přesvědčivý a pro časovku pragmatický postup. (No jo, ale mně se to kecá, já bych se do takové pěkné pozice ani nedostal.)

 7. jarda hadrava napsal:

  to Petr Sp: Koukal jsem, že jste byli jen v sedmi, ale já měl domácí práce. To se dá koukat na online, ale těžko se to provádí z Turnova… 🙂 Jinak gratuluji tobě i Martinovi k výhře.

 8. Jan Bartoš napsal:

  A byl to trhák! Rekordní sledovanost za poslední dobu.

Komentář

© 2021 UNI Chess.