Prvoligové drama s Vlašimí

3

Už před zápasem nám bylo jasné, že nováčka ve středu tabulky je třeba respektovat a že to nebude nijak snadné. Velice se to potvrdilo, když měli víc ze hry a většinu času v něm stáli na výhru.

První dohrál a prohrál na 5. Kuba s Tomášem Vojtou. Jindra si atypicky připravil skandinávskou variantu a asi i dobrou… ale když popletl tahy, upadl do obtížné pozice, kterou nezachránil.

Náš prapor pozvedl Vojta Kovář na 7. s Jakubem Vojtou. V sicilské podobající se anglické stál sice hůř, ale  situaci s útokem proti různým rošádám zvládl lépe.

Téměř okamžitě hosté kontrovali na 4. stole. Petr Šimek tam hrál černými s Robinem Hrdinou svou oblíbenou variantu 2 jezdců, která mu přinesla mnoho bodů. Tentokrát soupeř začátek znal a ve zbytku se zorientoval líp.

Šťastnou chvilku přinesl závěr na 1. desce. V derby našich extraligových hráčů stupňoval Lukáš Černoušek s Jirkou Rýdlem malou výhodu až do silné protihry soupeře, pak ale našel matový útok v koncovce.

Do vedení nás dostal Martin Jurčík na 3. desce s Ondřejem Mejzlíkem. V asi nejčistší partii zápasu v první časovce vystupňoval výhodu až k výhře.

Za stavu 3:2 zbyly 3 partie, veskrze horší až připrohrané. Naštěstí soupeři začali velmi rychle ztrácet přidanou půlhodinu. Dopadli úměrně tomu, kolik času si nechali.

Na 6. stole upadl Martin Řehořek s Nelou Pýchovou pod neodrazitelný útok. V druhé časovce ale vyšejdil dostatečnou protihru a nakonec ďábelský přechod do vyhrané koncovky.

Výhru v zápase pečetil Honza Bernášek. Celou partii stál sice špatně v experimentální Tigerově moderní, ale taktika v koncovce těžkých figur v samém závěru vedla k výhře.

Honza Šlampa ve střední hře přehrál na 8. Patrika Pýchu v Caro-Kanu, ale po nastavení materiálu bojoval s mnoha pěšci proti figuře. Bylo ta špatné, ale nikoliv samozřejmé. Soupeř si lstivě ponechal do finále 6 minut, a to mu stačilo.

Vyhráli jsme tedy řízný zápas 5:3 bez remíz s vélikááááánským štěstím a jsme v soutěži druzí.

3 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  Přehrál jsem si všechny partie, to bylo teda maso. Počítač tvrdí, že hned ve čtyřech partiích byly ještě pár tahů před koncem pozice vyrovnané — než přišla hrubá chyba a rychlý kolaps.
  A vítězný motiv na první desce je nádhera, funguje, i když se odeberou všichni pěšci, na to by měl někdo složit studii.

 2. Petr Sp napsal:

  Na ten zápas se opravdu hezky na onlinu dívalo, divácky nesmírně atraktivní podívaná 🙂

 3. Mircea napsal:

  No vida, jak se to řeže, žádné remízy. Místo remízové smrti šachu, smrt remízám!

Komentář

© 2021 UNI Chess.