Jakýpak cavyky, vyučíme profíky

1

V dalším kole 2. ligy čekal Reservu superzáchranářský souboj s Mahrlou Praha, která byla před námi v tabulce o jediný bod a prohra v tomto zápase by znamenala hluboký ponor do sestupových vod. Podle toho vypadaly i sestavy obou týmů. Hosté, z nichž většina nastoupila k zápasu v týmovém dresu ŠK Mahrla, nastoupili k zápasu patrně v papírově nejsilnějším složení (vynechali pouze jednoho člena základu, kterému se podle výsledků příliš nedaří). Nám na poslední chvíli vypadly Olga a Anička, takže nastoupili kapitán se zástupcem, kteří původně měli jistit zápas ze zálohy. Hosté tak byli papírově jednoznačný favorit, ovšem štěstí stálo nyní při nás, ovšem řekl bych že i zaslouženě, když jsme v zápase projevili větší houževnatost. Byl to lítý boj, kde sice většina partií nakonec skončila remízou, ovšem většinou tvrdě odpracovaných.

Unichess Reserve   ŠK Mahrla Praha
Kovář Vojtěch V Z 2226 1 0 2285 Barták Vladimír Z
Pokorný Petr Z 2232 ½ ½ 2202 Gregor Jiří Z
Bartoš Jan Z 2100 ½ ½ 2231 Šeleljo Daniel Z
Lamser Jan Z 2130 1 0 2169 Hába Zdeněk Z
Mach Petr Z 2051 ½ ½ 2161 Krňávek Lubomír Z
Popper Tomáš 2046 ½ ½ 2089 Hostička František H Z
Klíma Matěj 2035 ½ ½ 2051 Gdovin Ján Z
Šplíchal Petr 1912 0 1 2049 Janáček Jaroslav
 

Ouverturu zápasu přinesla remíza na druhé desce, kde Pedro se soupeřem rozehráli nestandardní zahájení a nabídku remízy jsme akceptovali. Přeci jen tak hosté odpálili jedny svoje bílé.

Další změny pak skóre pak přinesly až časovky. Nejdříve dvě remízy našich mladých hráčů Petra a Matěje, kteří se v časovkách necítili ve své kůži, a tak v jednom případě remízu nabídli a v jednom akceptovali její nabídku.

A pak jsme se ujali vedení, Vojta zahájil na královském křídle frontální útok na krále a rozmetal soupeřovy obranné valy.

Po časovkách to ovšem vypadalo, že bráníme vesměs horší koncovky u obou Honzů pěšec méně ve věžovkách, u mne kvalita méně – ale bez šance to nebylo, soupeř mne v časové tísni omilostnil a dost si cestu k výhře zkomplikoval.

K rozhodujícímu zvratu došlo na čtvrté šachovnici. Honza Lamser hrál obtížnou čtyřvěžovou koncovku, ovšem nehleděl na pěšce a vyrazil králem vpřed a upletl matovou síť, za jejíž zničení musel dát soupeř celou věž – a rázem jsme vedli o dva body, což bylo nadějné. Už proto, že Honza Bartoš nedal soupeři prostor k zesílení pozice a ten musel záhy uznat, že to vyhrát nejde.

Já jsem bohužel nakonec koncovku neustál a po 75 tazích kapituloval, to už ale bylo takřka vyhráno. Tomáš na šesté totiž využil přešlapování soupeře, který nevěděl, jak svoji pozici zesilovat, ztratil hodně času a ve finále pak dokonce odevzdal figuru. Pozice i tak nebyla jednoduchá, bylo stále třeba počítat různé věčné šachy či matové obrazce, ovšem Tomáš se zachoval (byť s lepším časem) tak, jak se sluší v soutěžích družstev – nabídl soupeři remízu, která byla ihned akceptována a mohli jsme tak oslavit cenné tři body, které nám dovolili se v bojích o záchranu mocně nadechnout.

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Konečně! My tu druhou ligu snad nakonec udržíme…

Komentář

© 2021 UNI Chess.