Esa z pralesa

0

Pražské soutěže probíhají v týdenním cyklu a zápasy vydatně přibývají. Zpravodajci nestíhají a když stíhají, tak nestíhají korektoři, editoři, vázne připojení, spojení a kdo ví co ještě. Každopádně máme za sebou 4 kola. Géčko je 4. a eFko sedmé, když každé z družstev vyhrálo 12 partií a dohromady získala 31 bodů. Efko o jeden více, ale zkušené géčko má zase lepší distribuci do zápasů. Za géčko mám i dva zde dosud nezveřejněné komentáře od Víti a z posledního zápasu, kde jsem měl letošní premiéru jsem něco stvořil osobně, tak to dávám všanc, aby si mohl počíst zbytek klubu a také široká šachová veřejnost. Třeba někoho přilákám na některý z příštích zápasů géčka. Pozápasové posezení, kdy mi Zdeněk vyprávěl, jak to přišlo, že si zahrál čtyři partie s Magnusem, stálo za to! 

Unichess G – ŠO Praga Praha E

Víťův komentář: Opět jsme dorazili chvíli po zahájení a tradičně po nás přišel už jen hráč poslední partie zápasu. Tentokrát to byl Zdeněk Kovář, který naštěstí dohrával už za rozhodnutého stavu.
První skončil Ota, který, jak vidno na „společné“ fotografii sebral kvalitu na f1 a jak vidno na „solové“ fotografii, soupeř dobral králem, čím dovolil Vxf2 a dál už to soupeř vidět nechtěl :0
Asi 3x odmítl remis Jirka na 7.š., aby nakonec skončil jako druhý v pořadí remízou.
To už měla Adéla figuru navíc a první 4 desky, zadní stůl, byly ve znamení našich útoků na krále.
Takže jediný neúspěšný se jevil Štefan Krč.
Po Adélčině výhře a S´tefanově prohře skončili zadní desky 2,5-1,5 pro nás.
Na předních deskách přidávali body popořadě já – po vyšumělém útoku jsem využil soupeřova zkráceného času a ošidil ho v koncovce. Marek Hejný z útoku vytěžil víc než já a vyhrál dřív než Míra Rada, který využil své lepší orientace v asymetrické pozici 2V+S x D+J. V tomto momentě jsem odešel a už jen nadálku držel palce Zdenkovi, který podle Výsledku pozici s horším časem a rovným materiálem před různými hrozbami, neustál.

ŠK Smíchov B – Unichess G

Víťův komentář: K zápasu jsme dorazili s Otíkem mezi prvními. Úplně první se před Zub10 objevil Jirka Král bez zapalovače. Tak že do místnosti první dorazil Otík.
Zápas začal v naší šesticí my 3, Mirek, Alice a Štefan.
První přišel, první odešel. Jirka Král soupeře dlouho netrápil. Rozhodl se, sebrat mu pěšce, ale soupeř nechtěl a tak raději pustil jezdce… a vzdal se.
To už dorazil i poslední Lukáš (G), který tak nemohl skončit první, tak aspoň druhý. Ani jsem jeho pozici pořádně neviděl. 1-1
Pak až na první 2 šachovnice všichni už stáli podezřele a síla dosud neporažených ze Smíchova se rýsovala.. Pak Mirek usoudil, že už toho riskoval moc dlouho a nabídl remízu. 1,5-1,5. Já měl po Skandinávské pěkného pěšce navíc, ale soupeř vymyslel tlak ne mého centralizovaného jezdce a přesunul se blíž mému králi.
Pak neudržel tlak na dámském křídle Štefan 2,5-1,5 pro domácí. Nepozorovaně prohrál i Soukup. Pak jsem po drobném zaváhání konečně dokončil 3,5-2,5
Chudák Otík se mě zeptal, jestli má hrát dal, tak jsem mu sdělil, že potřebujeme vyhrát obě partie a Alice má figuru míň , kdežto Otík jen 2 pěšce míň v koncovce.
Takže konec zápasu přišel až asi po půl hodině pádem obou posledních šachovnic 5,5-2,5

Unichess G – Dukla F

Co mi na domácích zápasech vadí nejvíce, je to, že nejsme schopni chodit včas. Tím myslím 15 minut před začátkem. Je příjemné se před zápasem pozdravit, prohodit pár slov a v klidu vše připravit. Musím přiznat, že jsem také dorazil až zhruba za 10 minut šest a trochu spoléhal na to, že ve 4. kole bude vše připraveno. Bohužel některé hodiny se chovaly poněkud nezbedně a ani nedokážu posoudit, zda to byla chyba někoho před námi, kdo je tak zanechal, vlastnost hodin nebo jen má neschopnost jim porozumět. Každopádně jsem to nějak nastavil a začalo se ani ne s desetiminutovým zpožděním, kdy už téměř všichni byli na místě.
Soupeř byl favoritem přesto jsme dlouho drželi krok. Jako první se zhroutila pozice Karlovi na čtvrté, když uhnul na špatnou stranu a soupeř mu sebral dva pěšce na dámském křídle a byl konec. Na 1:1 kontroval Štěpán, který naopak pěšce na dámském osobně soupeři zlikvidoval. Pak neudržela pozici Alice, která sice na rozdíl od soupeře měla dámu, ale dvě věže a figura byly na ni moc. Ještě stihl kontrovat Víťa, když soupeři pohrozil dvoutahovým matem a pak králem utekl z (ne)věčného šachu. V té chvíli to bylo minutu 2:2, ale bohužel padnul Lukáš a posléze i Otík (2:4), což byly právě partie, které jsme nutně potřebovali.
Já jsme svého prvotřídního soupeře zle trápil, když jsem do sicilky vrazil f4 (bohužel už pak ne g4). I tak jsem ho donutil k chybě, po které jsem byl vyhraný. Ve vzniklé výměně téměř všeho za vše jsem přehodil jedno braní a když se voda uklidnila, měl jsem kvalitu a dva pěšce navíc, ale soupeři zbyl špatně chytatelný pěšec. Nakonec jsem se tedy také vydal do dámy a po dalších masakrech zůstal s pěšcem navíc v nestejných střelcích. Alternativou byla kvalita navíc s pěšci dva na dva, ale kombinaci jsem v časovce nenašel. Remízu jsem odmítl, urputně nechtěl dovolit soupeři vítězný půlbod a s pocitem, že prohrát se to nedá, zkoušel nemožné. Soupeřův král stál pod pěšcem na poli barvy, jež nebyla barvou mého střelce. Poté co se všichni ostatní pěšci vyměnili už hrozilo, že mě od šachovnice odvezou jako nepříčetného do Behnic a tak jsem remízu podepsal.
To už se vzdal i Zdeněk vedle mě, který do soupeře vrazil figuru za útok. Jeho soupeř však zásadní chybu neudělal, tlak udržel a uzavřel skóre na 5,5.

Komentář

© 2020 UNI Chess.