Extraliga 13.1. – marný den

0

Nehledě na titulek extraligová neděle nám přinesla mnoho zajímavých partií, ale žádné body…

Siesta Solution Unichessu B mohla neděle přinést nevídanou šanci bodovat. Soupeři z Turnova měli v ten den sestavu jen asi 100 bodů na desku silnější, to nás v soutěži často nepotká. Všechny partie byly zajímavé, kromě té mé.

Zneužil jsem bílých figur a vysál na 8. desce z partie se Sodomou všechen život. Br.

O mnoho později dospěla k remíze dohodou partie Vávry se Šimáčkem (2481) na 2. stole. Rozehrál Leningrad v útoku, hráči spotřebovali na 12 tahů dost času a shledali pozici hodně obtížnou. Náš Pavel nabízel, protože se mu pozice přestávala líbit, a comp mu dává za pravdu, i když těžko říct, zda zrovna takové pozici dobře rozumí!

Zápas dlouho vypadal jako trochu horší, ale hratelný.

Nic špatného nepřinesla ani 7. deska, kde byl Petr Pokorný černými pod pozičním tlakem Studničky – dotáhl to do vyrovnané koncovky a remízy.

Zhroutily se nám ale 2 pilíře.

Jindra hrál s Vlasákem (2409) černými nebojácně a po svém – chvíli stál i líp a pak dlouho složitě. Našel spoustu silných tahů, bohužel i jeden skrytě špatný v jinak už vyrovnané koncovce. Jedno přehlédnutí stálo celou partii.

Podobná věc se stala Vrbatovi s Krausem (2454). V poziční fázi atypického stonewallu se trochu zamotal, ale stačilo udržet nervy při soupeřově kombinaci, a mohl mít vyrovnanou partii.

Naproti tomu Martinu Řehořkovi se nepovedlo na 6. stole zahájení bílými s francouzským expertem Čechem, ale pozici stabilizoval a posléze korektně odpůlil.

Naším největším žolíkem byla partie Martina Jurčíka na 3. stole černými s Vykoukem. Zahrál milé odbočkové 1. e4 g6 2. d4 Sg7 3. Jc3 d5!?, dosáhl bezdámové střední hry a na několik tahů silného soupeře přehrával, než se pozice zase vyrovnala a zremizovala.

Na konečných 2,5:5,5 upravil na prvním stole Ftáčnik (2514), který utrápil našeho Michala Konopku ve Schlechterovi, byť po velmi dlouhém odporu.

Nic nečekaného přirozeně. Několikatahový přivyhraný úsek v jedné partii celý zápas neudělá.

A jako obvykle jsem nevěnoval dost pozornosti mnohem důležitějšímu a nadějnějšímu zápasu Siesta Solution Unichessu A proti Moravské Slavii.

Zápas začala rychlá remíza v partii Blatný-Bernášek, jakási dvojitá úcta ke jménu. O mnoho déle bojovali ostatní.

Na 1. desce Van Nguyen s přehledem odremizoval v ruské Balogha (2625). Na 4. desce Černoušek marně šťoural do Polákovy (2507) španělské.

Extrémně zajímavá francouzská na 3. stole, kde hrál Petrík černými s Tazbirem (2525) se bohužel ukázala jako špatná – možná to má i teoretický dopad.

Na 2. stole byl Peťo Michalík bílými ve volžském gambitu s Heberlou (2565) dlouho iniciativnější stranou v divokých zápletkách, ale výsledkem byla remíza.

Na 6. stole stál prý dlouho špatně Sváťa Svoboda s Obšívačem a nakonec prohrál.

Na 8. stole porazil Mirek Šmíd Vymazala – dle motoru partie byla od půlky realizací výhody.

Na 7. stole Marián Jurčík přes veškeré úsilí neporazil černými Piska.

Když se dým rozplynul, byla z toho  těsná prohra.

Áčko s 9. body je v tabulce 5. a béčko se poprvé dostalo do pásma sestupu se 3 body na 11. místo.

Komentář

© 2021 UNI Chess.