ERA Poštovní spořitelna na Openu Teplice

0

Dne 11.6. byl zahájen tradiční,silný a sympatický mezinárodní Open Teplice!

Zahájení jako obvykle obstaralo hudební číslo, letos velmi překvapivě operní árii zazpíval hlavní rozhodčí GM Talla.

 Turnaj  je zároveň přeborem Ústeckého kraje, což se týká i našich kmenových hráčů. Náš IM Pavel Vávra (2363) je dokonce papírovým favoritem před úřadujícím přeborníkem FM Jakubem Tůmou (2322)  z Teplic a  mosteckým Tomášem Vagnerem (2322). Naše další želízko Vojta Kovář (2327) bohužel na poslední chvíli odřeklo. Za hodně tlustým bukem číhají v našich barvách ještě FM Jan Bartoš (2242) a FM Miloš Kozák (2211). Miloš už na turnaji jednou útočil na IM normu, byť jen ve vlastních představách. Další 3 členové prvoligového ERA týmu, kteří nejsou našimi kmenovými hráči, budou bojovat „jenom“ o celkové pořadí. Jsou to IM Jan Bernášek (2479), obhájce vítězství a naše vynikající 1. deska, IM Lukáš Černoušek (2418), letos naše superexcelentní druhá deska a čerstvý ženáč (zdravíme Alenu!) a last but not least Vlado Škára (2178). Tolik síň tradic, následuje už jen tvrdá realita…

Turnaj má v mých očích jedinou však ohavnou poskvrnu od Sofijského pravidla, letos na to zkusím aplikovat každodenní injekce na ředění krve (viz obrázky).

První kolo při rozdílu přes 400 ELO mělo být rutinou, ale zaznamenali jsme hned první ztráty. Bernášek remizoval s nestorem metodiky panem Hájkem, ještě si musel dávat bacha na maty. Já jsem v nejdelší partii kola nedokázal realizovat pěšce víc s panem Simonem. Zajímavostí bylo, že jsme všichni hráli černými.

Po 2. kole nám zůstává bez ztráty Černoušek (utrápil bílými Frimla v králce) a Vávra (přehrál Framberka v intuitivním Trompovském), Berny porazil pana Simona (přes 700 ELO rozdíl!). Kozák remizoval IM Hausnera hned po sofijském 30. (pěšec víc, divoká pozice). Škára prohrál po plnokrevném souboji s IM Kulhánkem. Co se týče mé tragikomické osoby, prohrál jsem zaslouženě s neelistou Hanlem (tupé manévrování proti pěkné přímočaré taktice). Injekce na Sofii zdá se zabírají – partie byla před 30. dávno rozhodnutá.

Ve 3. zase kompletně černém kole porazil Vávra Horáka v pozičním přetahování (domeček plus c3 proti dámské indické), Bernášek po dlouhém boji užudlal FM Karlíka (2 domečky na králku, černý rychle postoupil áčkem). I Škára čelil laxní výstavbě Rozšafného (g3,Sg2,d4,e3) úspěšně, po velice komplikovaném průběhu. Dokonce jsem vyhrál už i já s panem Kochertem. Černoušek se na onlinu potýkal s FM Vlasákem v pozičnější verzi Najdorfa, stejně vzplály divoké zápletky, nakonec s remízovým výsledkem. Kozák s IM Jasným hrál připravenou vysoce teoretickou variantu Čigorovinovy španělky, dopracoval se do zcela prohrané pozice, ale soupeř těžce chyboval a dostal věčný šach. 5/6 bychom asi před kolem i při něm brali!

Ve 4. kompletně bílém kole jsme zvítězili jen Miloš Kozák nad mladičkým ukrajinským euromedailistou do 10 let Maltsevem a já s Kalužným (ve vyrovnané partii). Vávra dal s IM Neumanem krátké opakování tahů (to bude v Sofii smutku a sponzoři se užerou zhrzeností), Bernášek nepřekonal v poziční partii IM Kulhánka. Na Černouška zvolil FM Tůma Wadovu výstavbu (d6+Sg4) zpestřenou posléze c5, došlo i na taktiku a výsledkem byla velmi bojovná remis. Škára s IM Jasným nějak přepustil v Boleslavského sicilce iniciativu a po dlouhém boji prohrál.

V 5. černém kole prohrál Vávra na prvním stole s GM Sergejevem – ten s respektem k Pavlovým  taktickým zkušenostem po dxc4 hrál výměnnou slovanskou, volba stařičké verze Jf6-e4xc3 a g6 Pavlovi neprospěla. Dál se na onlinu dařilo – Bernášek přehrál v Grunfeldovi FM Paganika a Černoušek v obrácené králce FM Karlíka. Kozák s FM Tumou zahrál dobře v Caro-Kannu… a pak hned po 30.tahu přijal remízu s pěšcem víc. Škára rozsekal ve francouzské dětského eurošampióna Maltseva na kousky. Já jsem se v partii s německým seniorem Kleinem (specialistou na londýnské výstavby) obával remízového presingu zbytečně – energicky mě přehrál a zaslouženě zvítězil.

6. zase kompletně bílé kolo pro nás dopadlo veleúspěšně. Bernášek ve své oblíbené nimcovičce s Je2 přehrál IM Jasného, Černoušek omlátil IM Collinsovi Tarrasche o hlavu. Vávra  se dostavil k partii s talentem Rubešem o 45 minut pozdě, v žalostném stavu … a úplně ho rozsekal, v závěru měl ještě lepší čas. Kozák měl s FM Vlasákem zase štěstí, soupeř se fatálně zmýlil při závěrečném útoku a dal figuru za nic. Škára rozehrál skandinávskou bílými vlažně, ale trpělivým postupným posilováním vyhrál. Takže 5 bodů a víc už nic – já jsem Valentovi přijmul oběť věže, s tím že to nemůže být z vyššího hlediska korektní. Bylo.

V 7. kole se nám poprvé odunifikovaly barvy – kolo bylo v zásadě černé, ale Černoušek s Kozákem měli bílé. Moc se to nepovedlo. Bernášek hrál na prvním stole černými s GM Sergeevem jeho oblíbený Torreho systém – bylo to poziční a jak se to prohrálo zjistí ti, co tomu rozumí, na onlinu. Černoušek v pozičním duchu zkoušel IM Neumana v domečkové králce s remízovým výsledkem. Vávra hrál se znalcem francouzské IM Hausnerem francouzskou, vypadalo to líp pro bílého a tak to taky dopadlo. Kozák prohrál s IM Khaetským složitou leningradskou. Škára hrál na FM Tumu také francouzskou, pozice byla velice komplexní a remíza potěšila. Plně bodoval pouze nejméně perspektivní člen výpravy (já) – rychle s dalším Kalužným. (Soupeř nastoupil v tričku „Chtěl bych dostat letmé políbení“, ale mohl klidně pro dnešek vybalit „Chtěl bych dostat kosu v 23.“). Snad bude zase líp…

V předposledním kole jsme byli pro změnu celkem úspěšní a neporažení. Bernášek udolal FM Jedličku v Nimcovičovi bílými, i když při partii byl se sebou nespokojen. Vávra porazil bílými FM Paganika v sicilské, o které ani nevím, jak se jmenuje. Já jsem zvítězil bílými nad Čeňkem pozičně v přijatém DG. Černoušek hrál s IM Hausnerem černými hlavní variantu Grunfelda s remízovým vyzněním. Kozákovi se povedla příprava v katalánu na IM Kantoríka – získal čas a pak i půlbod. Škára hrál s FM Vlasákem bílými s otevřeným hledím Rauzerovu sicilskou a také remizoval.

Do posledního kola jsme šli v pěti, mě už konečně zdravotní potíže vystrnadily. (Samozřejmě jsem se odhlásil před losováním a ne jako občas některá individua shlédnou soupeře a barvy a PAK se odporoučí.) Měli jsme slibně rozehraný krajský přebor – Pavel Vávra 5,5 bodů v konkurenci se stejně bodovými mosteckým Vagnerem a teplickým Rubešem. Všichni měli těžké soupeře – Vávra černými IM Collinse, Vagner černými IM Pachera a Rubeš bílými IM Jasného. V hloučku pětibodových krajských pronásledovatelů číhal i Kozák – průběžně krajsky pátý se dušoval, že IM Porat zkusí porazit v ježkovi. Dopadlo to skvěle – viz samostatný článeček! Základem byla pěkná výhra Vávry v nekonenveční holandské s b5!  Bernášek na druhé bílými s IM Khaetským a Černoušek na čtvrté bílými s Adámkem se pokoušeli brejknout celkové pořadí, ale byly to jen remízy. Škára prohrál černými s rutinovaným FM Jedličkou.

Komentář

© 2021 UNI Chess.