ERA na přeboru republiky

3

Dvourok se sešel s dvourokem, a finále přeboru republiky je zase otevřené. Kouty nad Desnou 2012 přilákaly překvapivě málo platících netitulovaných účastníků a vytvořily tak atypický turnaj o asi 10 GM a 47 účastnících. Kdo nepřijel, prohloupil, protože prostředí je velmi pěkné a turnaj stojí za to. Z prvoligových hráčů ERA je přítomno 6. Takže díky výše uvedenému je každý zhruba osmý účastník našinec a každý taky bude nejhůř 47. v republice.

Turnajové zahájení bylo vkusné, i se státní hymnou.

Naše skupinka se sestává s IM Bernáška, IM Černouška, IM Vávry, FM Šimka, FM Bartoše a FM Kozáka.

Onliny běží na plný výkon, tak jen stručně společenské drby. V prvním kole Černoušek upadl do taktiky s Olšarovou, já jsem prohrál očekávaně s 2500+ Žilkou – a za trest si zahrajeme spolu! Kozák s Konopkou černými dle očekávání zisk materiálu a remis. Nejhodnotnější výkon podal asi Vávra remízou s GM Babulou černými,  Berny pomstil Lukáše s Olšarovou a šel do šestičlenné vedoucí skupinky. Šimek prohrál s GM Kislinským. Miloš přes výhodu s Adámkem šel do remízy dobrým slovem. Lukáš se mnou hrál podezřelou variantu, aby se vyhnul remíze, a také skutečně vyhrál.

Ve 3. kole dostal Černoušek za tento svůj zločin bílými Kozáka – rychle upadl do připrohrané pozice spojené s nabídkou, která nešla odmítnout. Berny na druhém stole hrál na výhru s GM Votavou, ale s remízovým výsledkem. Vávra prohrál s GM Polákem bílými ve variantě, kterou hrává sám černými a dostal za to Miloše. Šimek remizoval s Pechou, já s Sochorovou (Blažkovou), oba černými. Takže jsem opustil nulu a ve smrtelném závodě se pokouším uniknout byeovi. Až mě chytí, bude to poprvé v životě ve vážném turnaji!

Ve 4. kole potkala Černouška totální tragédie – po pár tazích se mu rozezněl mobil. Berny byl vykázán z druhého stolu černými GM Babulou, naopak Šimek se vydal vzhůru po pěkné výhře se Siebenburgerem. V Kozákově derby s Vávrou se nebralo, a Miloš poprvé prohrál, ač stál opět na výhru. Já jsem remizoval s Pokrupou a oba jsme utekli byeovi, pohltivšímu Sochorovou.

V 5. kole poskočil zpátky do elity Bernášek výhrou nad GM Tallou, Šimka zase odstrčil GM Štoček. Vávra sehrál šílenou partii s IM Kaňovským zakončenou remízou.  Černoušek se protrápil k výhře nad Folkovou, ve variantě, kterou hraje černými sám. Kozák bílými s Folkem po dlouhé době nestál na výhru – stejně remis. Já stále utíkám volnu půlbodovými přískoky – tentokrát černýni ruská s Blahynkou.

V 6. kole Berny hrál skoro celou partii s GM Polákem bez pěšce a neudržel. Vávra remizoval složitou partii černými s IM Burešem a Černoušek rovněž černými s Krausem. Šimek ovšem bílými v dlouhé poziční bitvě přehrál Vlasáka a zase se přidal k elitě. Miloš hrál černými s Folkovou gambit ve španělské, moc to nešlo, ale remízu vybojoval.  Já jsem poprvé vyhrál, a to bílými se Siebenburgerem.

V 7. kole seděli tři naši vepředu vedle sebe na bílých, bohužel až v druhé řadě. Na krajích bylo veselo – Vávra přehrál GM Vološina a Berny IM Bureše (ve Veresovovi velmi pochybného vzezření). Uprostřed sedící Šimek byl bohužel odstrčen IM Kaňovským zase zpátky. Černoušek udolal rovněž bílými Folka, dle něho samého si popletl varianty a prošel jeden tah kolem knock-outu. Vzadu jsme čelili dvěma talentům. Kozák dostal od Macháně šílený taktický kotel bílými v asi 19 tazích. Já jsem čelil v ruské Nguyenově přípravě ( asi dle Caruana-Gelfand 1:0, 2012), ale naše partie měla výsledek opačný…

V 8. kole naše špička excelovala černými, byť v nejasných partiích –  Bernášek nakonec přehrál IM Biolka, Černoušek GM Tallu a Vávra GM Votavu. Šimek navíc černými odremizoval GM Vološina. Tím je úspěchům konec, já jsem podlehl GM Štočkovi a Kozáka přestřílela Sochorová v obětní divočině.

V posledním kole jsme pronikli na ty nejvyšší stoly! Na prvním musel Berny na GM normu porazit samotného Navaru, skutečně ho trápil mnoho hodin a více než 100 tahů s pěšcem víc – ale nakonec „jen“ remíza a 5. místo při 6 bodech a perfu 2565. Vávra na druhé podlehl GM Kislinskému a vzal nejnižší finanční cenu za 11. místo (5,5 a 2496). Mohutně finišující Černoušek ho po výhře se Strakou ještě předběhl a obsadil 7.místo (6, 2369). Šimek porazil bílými Folka a vyskočil na 16. místo (5, 2367). Já jsem remizoval černými s Miturovou – sympatická soupeřka nechtěla odjezdovou remízu z důvodu boje o WIM normu, leč pak ji nabídla zpět z obav z kombinace, kterou jsem neviděl – 31. místo (4, 2206). Kozáka pohltil v posledním kole bye a katapultoval ho na 38. místo (3,5, 2133).

3 Komentáře

  1. Honza Hučín napsal:

    Lukáše ve třetím kole prověří Pán remíz. Výborně Vávřík, Berny pomstil Lukáše a zopakuje si prvoligový souboj s Holdií.

  2. Pedro napsal:

    Koukám na 6.kolo, ale za chvíli padám do hospůdky zabrat místo na hokej. Kompenzaci u Bernyho a Miloše nějak nerozumím a u pana kapitána si dovolím parafrázovat klasika: „Pane Bartoši, a Vám se ty šachy líbí?“

  3. Honza Hučín napsal:

    Jak vidím, v 7, kole pokračovala spanilá jízda Vávříka a Lukáš se konečně přehoupl do plusů, zafinišuje dva ze dvou a ještě to zachrání. Kapitán pěkně přehrál budoucího velmistra černými v ruské, útěk od bye mu ovšem znepříjemní Štoček, potulující se na jeho poměry v podsvětí.

Komentář

© 2020 UNI Chess.