ERA v extralize po boji podlehla Frýdku-Místku

2
Jsou z hor, ale šachy umějí

Jsou z hor, ale šachy umějí

Úderem desáté se do našeho klubu opět navrátila extraliga. Na rozjezd jsme dostali Beskydskou šachovou školu Frýdek-Místek, která v minulých sezónách patřila do horní poloviny tabulky, loni dokázala remizovat se samotným Novým Borem. Stabilně má na prvních pěti místech velmi silné cizince, kteří skutečně nastupují. I tentokrát začátek její soupisky zní dostatečně zlověstně.

Za nás dnes ještě nehraje atraktivní švédská posila kolumbijského původu Pontus Carlsson, přijel ale Honza Příborský (před pěti lety v extralize druhá deska!) a sestavu uzavírá Kristýna. Zápas můžete sledovat online, zde budeme (bude-li čas, průběžně) popisovat zákulisní dění.

 

ERA Poštovní spořitelna A – BŠŠ Frýdek-Místek 3:5
1. Maník (2404) Korobov (2713) sicilská, Najdorf 0:1
2. Černoušek (2455) Azarov (2616) sicilská, Najdorf 0:1
3. Jirka (2453) Antoniewski (2550) Bogoljubova indická 1:0
4. Šimek (2392) Ponížil (2432) 2 jezdci v obraně ½
5. Studnička (2352) Rausis (2551) dámský gambit přijatý ½
6. Příborský (2357) Zwardoň (2383) anglická ½
7. Vávra (2351) Rojíček (2424) Trompovského útok 0:1
8. Havlíková (2237) Vesselovsky (2349) sicilská, zavřená ½

10:50
Přenos se potýká s drobnými technickými potížemi, Radim Borůvka s nimi ale statečně bojuje. Na šachovnicích máme odtaháno zahájení. Maník s Korobovem na 1. desce se teprve chystají na najdorfovské orgie při různých rošádách. Lukáš na dvojce v jiné větvi Najdorfa (nikoli ve variantě otráveného pěšce) slupnul na b2, nechal krále v centru a čeká, kudy bude soupeř prorážet. Na třetí má JJ dvojici střelců v Bogoljubově indické a ještě luxusní hodinu času. Na čtvrté zuří klasická varianta dvou jezdců v obraně s obětí pěšce (Petr černými). Pátá deska pod dohledem Tomáše je už v přibližně rovné koncovce. Šestá je ve znamení anglické, zdá se mi, že Honza stojí černými hůř. Na sedmičce Vávřík rozehrál jednu z originálních verzí Trompovského, snad naváže na nadějný výkon na Pankrác Cupu. 8. deska začala Kristýninou sicilkou a Veselovského 2.g3, načež tam stojí cosi divného s bílým králem na f1 a černou dámou vraženou na e6.

11:15
Miki Maník má za dámu věž a dva jezdce, žádné pěšcové šturmy se nekonaly, šachovnice trochu prořídla. Lukáš je evidentně v přípravě, na hodinách stejný čas jako na začátku.

11:21
Na čtvrté a šesté stojíme hůř, malou výhodu má JJ, pozici na sedmé nerozumím. Rozhodčí pan Šimeček líčí příhody ze svých partií nešachistce paní Brožové, třeba o ni za rok posílíme tým.

11:53
Petr už stojí dost špatně, pěšec méně a figury nehrají. Ani Mikiho obchod s dámou už nevypadá tak šikovně jako před půlhodinou, soupeř má čtyři spojené pěšce a s nimi se bude jezdcům blbě bojovat. Naděje dává Lukáš s dvěma pěšci víc, byť má za ně Azarov jasnou kompenzaci. JJ nám už začíná klesat s časem, to znamená, že začne hrát čím dál lépe, pozice je už tak pěkná 🙂 Panu Šimečkovi se líbí pozice Kristýny.

12:10
Studňa shání kapitána, evidentně kvůli remízovým rozhovorům.

12:45
Radim zatím stíhá na stávkující šachovnici suplovat přenos ručně. Remis na páté by se mu hodila, koná se ale na osmé, kde Kristýna přistoupila na opakování tahů. Stav zápasu 0,5:0,5.

13:00
Honza má koncovku S+J+4P proti V+5P, zvládl dokonce s mírným dramatem udělat 40 tahů. Bílí pěšci jsou postouplí, ale černé figury zatím všechno kryjí. Petr bojuje na přídavku a Tomáš patrně hraje na výhru. Atmosféra je mnohem serióznější než v Kaštanu.

13:20
Objevilo se tu dost hostů, Honza Hruška a Mirek Kozel s rodinami, Mirek Rada. Právě dorazivší Pedro soudí, že klademe sympatický odpor. Pravděpodobně celkově prohrajeme, ale snažíme se, nebude to zadarmo.

13:33
Studňa remis a Miki prohrál, stav 1:2, ale JJ získal kvalitu!

13:45
Přestáli jsme časovky. Miki tvrdí, že může vyhrát Vávřík i JJ, tedy šance na 4:4. Já tak optimistický nejsem, Příborský hraje už zase jen na půlminutě, ale mohl by to ustát. Petr Šimek se dostal z nejhoršího, prý v koncovce stál i lépe, teď ještě nějak zlikvidovat pěšce na c7. Lukáš bude mít asi problémy se slabinou na f4 a Vávříkovi chybí už jen málo ke konsolidaci. V součtu to vychází pořád na těsnou výhru beskydských, ale stát se může leccos…

14:16
Na 4. a 6. spějeme k remíze, dokonce možná z pozice síly. JJ tvrdí, že je vyhraný, fandící Pedro s Petrem Fajmanem s ním souhlasí. Rýsuje se boj Lukáše o remízu za stavu 3,5:3,5 jako nejlepší možný scénář, reminiscence na loňskou bitvu s Jičínem v 1. lize. Mezitím Příborský remizoval a stav je 1,5:2,5.

14:35
Drama vrcholí, JJ a Rojíček hrají na půlminutě, Petr Šimek zvažuje, zda má vzít remis.

14:45
Ambice na zápasové body ukončil matový útok Rojíčka, který Vávřík v časovce přehlédl. Následně JJ dotáhl partii k výhře a Lukáš neudržel koncovku. Celkově prohráváme 3:5.

O několik hodin později v teple, pohodlí a s počítačem po ruce je zřejmé, že zápas mohl dopadnout jakkoliv. Křemíkový generál po bitvě snadno kibicuje, že Kristýna mohla místo opakování tahů obětovat kvalitu s velkou výhodou, ale tomu se to kecá. Převaha v partiích byla přece jen častěji na straně hostů, při velkém štěstí bychom těsně vyhráli, při velké smůle utrpěli debakl. Výhra beskydských je tedy zasloužená. A my se pokusíme o nápravu zítra.

2 Komentáře

  1. ladkovar napsal:

    pane jo ,gartulace

Komentář

© 2021 UNI Chess.