Dramatická remíza ERA B v Děčíně

5

Domácí nastoupili skoro kompletní ( jen na 8. byl místo Pletánka Marek Papay), nám chyběla 1. a 3. deska (Kristýna a Vlado). Velmi rychle skončila remízou  na 2. desce partie Pokorného s Vozkou. Všude jinde byl boj tuhý a během časného kapitánského oběda s aktéry remízy se nic nerozuzlilo. Krátce po návratu se neblaze rozsekla 1. deska. Kovář tam černými se Sejkorou stál v královské indické 4 pěšců špatně s tragickým časem pod minutu na 20 tahů. V taktické přestřelce pozici trochu zlepšil, ale zato spadl. (Bylo to i s Kačabou.) Na 8. desce Káňa bílými s M. Papayem v Caro-Kannu s e5 přijal remízu ve čtyřvěžovce, kde by se prověřovalo, zda je jeho předsunutý řetězec pěšců přednost nebo slabina. Na 6. pak  Šura bílými s Jandou v ostré pozici s opačnými rošádami překročil čas v prohrané pozici. Nováček na 5. černými s Borešem ustál jakousi svou skandinávskou na nejasnou pozici, kterou pak aktivní hrou remizoval. Stav byl 1,5:3,5, ale vzhledem k dění na zbývajících 3 deskách naděje žila. Na 7. Nguyen černými s Kánským hrál mimořádně složitou pozici 1.c4 e5 2.Jc3 Sb4 a … Sxc3 (obrácený Rossolimo), dlouho stál harmonicky, ale pak se mu začala pozice vymykat. Závěrečnou koncovku (4věžovka s různobarevnými střelci) však několika jemnými tahy naráz rozhodl ve svůj prospěch. Vanova první výhra v 2. lize! Na 4. desce stál Kozák bílými s Valešem v Meranu dlouho lépe díky dobré přípravě, v 1. časovce svou pozici zkomplikoval (D,S,J proti D + 2S při dvou spojených volných pěšcích soupeře a 4 volných spojených pěšcích vlastních!) vhodnou obětí pěšce vyměnil nepříjemnou figuru, zahájil postup pěšce a vytrestal postup soupeřových pěšců matovým útokem! Milošova série výher už má 2. položku, svůj výkon neváhal přirovnat k Petrosjanovi. Mistr světa v kecech opět v akci a srovnáno na 3,5:3,5! Ještě zbývala Kubova partie na 3. černými s Havránkem, zablokovanou pozici ze sicilské hrál už dlouho silou vůle na výhru, v závěrečné časovce ale nazřel, že zdánlivě aktivní postavení má i vážné defekty. Lstivá nabídka remízy přivedla soupeře k pochybám a konzultacím, po kterých už bylo rozumné přijmout z časových důvodů a tak napínavý boj skončil nerozhodně.

Je třeba uznat, že Děčín měl výhře blíže…

5 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  Každý bod dobrý, skvěle, chlapci! A blahopřeju Vanovi k výhře, v tom klukovi opravdu něco je.

 2. Pedro napsal:

  Miloš teď zahrál 2 partie jako z partesu. A překvapil mě Van. Ani ne tak, že vyhrál, ale hlavně proto, že přehrál Kánského strategicky. Aspoň mi to tak přišlo.

 3. ladkovar napsal:

  dobrej bodík s favoritem

 4. Honza Hučín napsal:

  Vanovu partii jsem projel jen velmi rychle a na pár klíčových momentů jsem se podíval i s počítačem. Zásadní chybou soupeře byl tah e2-e3 (po šachu dámou), po Kh1 by podržel pěšce víc s velkou výhodou. Do té chvíle ale spíš Kánský přehrával Vana, dvojice střelců v otevřené pozici byla velmi nepříjemná.

 5. Pedro napsal:

  Honza: To už jsem byl asi s kapitánem a exspoluhráčem soupeřem na obědě. Já myslel zdravý přístup k zahájení – černopolák pryč a všechno na černý, to se mi líbilo.

Komentář

© 2021 UNI Chess.