…až se ucho utrhne – remíza s Jiskrou Hořice!

2

Měl jsem narůstající špatný pocit z toho, jak Unichess B hraje v čím dál improvizovanějších sestavách a jeho těsné výhry zahrnují rostoucí dávku štěstí. Teologicky vzato, už jsme asi srali bohy.

K 7. kolu 2. ligy jsme přijeli se 2 náhradníky, horní 2 desky byly na Extralize a asi 3 častí hráči nemohli. Domácí byli komplet. Přijali nás v hořické sokolovně vlídně, odpustili nám drobné zpoždění a v neposlední řadě kvalitně zatopili.

Skóre zápasu otevřela remíza Šplíchala bílými s Rusnákem na 8. Hrál se Torreho útok a jak to v tomto zahájení bývá, spíš než útočilo se manévrovalo a remizovalo.

Pak bylo chvíli dobře, když jsme srovnali se zemí dva pilíře sestavy domácích. Nejprve velmi bojovně naladěný Škára zmatil v koncovce v centru šachovnice Šafaříka na druhém stole. Trochu déle vyhrával černými koncovku Kuba s Natašou Richterovou.

Víc jsme ale nevyhráli!

Pokorný na 3. stole černými se Suchardou v oboustranném Stonewallu měl oboustranně neprůbojnou pozici, což se velmi hodilo po ztrátě kvality za pěšce, protože to byla pořád remíza.

A bylo hůř. Na 4. desce bílými s Flašarem Jaščenko nevyužila pravděpodobně několika strategických možností. Zkázu jí ale přivodila až taktická chyba v časovce. Na 5. stole rozehrál Hučín s Matonohou solidně Caro-Kan. Pak asi trochu přecenil a posléze prohrál věžovku.

(Džbán kromě utržení ucha může potkat i prokopnutí a zahození na pár tisíciletí.)

K ničemu nepřispěla ani moje partie bílými se Štefanem na 6. desce. Ze slovanské vzešla kupodivu ještě zavřenější pozice než Pedrův Stonewall. Otevřít bylo možné pouze oba krajní sloupce a klíče od toho měl bílý. Výjimečně je za ještě většího idiota Stockfish, který doporučuje oba sloupce zavřít a pozici prohlásit za vyhranou. Stejně jsem nenašil nic lepšího, než oběť figury za 2 pěšce, což soupeř přesnou obranou a následnou protiobětí suše odpůlil.

Výsledek zápasu měl po nakonec v rukou Popper na 7. stole černými se Šedivým. Na odmítnutý Frommův gambit (1.f4 e5 2.d3) reagoval extatickou figurovou hrou a po kontrole dospěl do koncovky s horší pěšcovou strukturou. Remízu přesto odmítl, ale soupeř ji nakonec vynutil z pozice síly.

Výsledek 4:4 může být překvapivý z formálního hlediska, ale na výhru v zápase bychom dnes potřebovali další dávku štěstí nebo posilu v sestavě. Přesvědčiví byli jen Vlado s Jindrou, které tímto chválím.

Byli jsme za trubky…

Převážně mladý tým domácích hrál dobře a s dnešním bodem o skóre vyjukl z pásma sestupu. My už vedeme před Turnovem jen o 3 body, 4 body skóre a 6 výher. Na Bakov a Jičín máme bodů 6.

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Včelka Unichesska nemůže být všude, v neděli makala na Moravě – z toho pohledu je i remíza úspěch 🙂 Zajímavá je tentokrát elová statistika 2200 jsme zmastili, na 2000 na nestačili a s 1900 aspoň remízovali.

  2. Jan Bartoš napsal:

    No a ještě jsem zapomněl, že se alespoň protrhla hned dvojitě kletba náhradníků – dosud samé prohry. Ale zbývá ještě malá kletbička – žádný náhradník zatím nevyhrál…

Komentář

© 2020 UNI Chess.