V Hoře hůře

2

 

 

Ve 2. lize jsme poprvé prohráli venku, když jsme podlehli 3,5:4,5 v Kutné Hoře, která pro záchranu potřebovala body jako sůl a tomu odpovídala její sestava:

Sparta Kutná Hora Unichess Výletná
Lechtýnský Jiří (H,Z) 2355F ½ ½ 2331F Jurčík Martin (C,Z)
Tůma Jiří (H,Z) 2287F ½ ½ 2292F Kuba Jindřich (V,Z)
Daneš Jaroslav (Z) 2251F ½ ½ 2203F Bartoš Jan (Z)
Vala Filip (H) 2237F 0 1 2187F Pokorný Petr (Z)
Polák Benedikt (Z) 2138F 0 1 2139F Lamser Jan (Z)
Keller Daniel (Z) 2131F 1 0 2032F Popper Tomáš (Z)
Černovský Jiří (Z) 2120F 1 0 1945F Koubová Anna Marie
Štolba Miloš 2059F 1 0 1967F Šplíchal Petr
:

Po klidné a korektní remíze na první šachovnici (Martin ocenil, že si v soutěži zahrál již se čtvrtým velmistrem – legendou), se bohužel zápas začal překlápět na stranu soupeře. K tomu jsem notně napomohl dvoutahovou ztrátou figury (k akademické otázce v tipovačce „Pro které naše družstvo je plus, když nastoupí kapitán“ odpovídám, že céčko to není, alespoň tedy v novém roce). Bohužel se nevyvíjela dobře ani partie ani partie na sedmičce, kde Anička přehlédla nějakou taktiku a ztratila pěšce s nevábnou pozicí, soupeř to pak sice s dalšími taktickými obraty málem přepískl, ale na bod to stačilo.

Na druhé desce soupeř odolal Jindrově aktivní hře a při přechodu do rovné koncovky se soupeři rozešli smírně. Pak jsme přeci jen pozvedli prapor, nejdříve skóroval Honza Lamser, na chodbě mi nejdříve špital, že neví, co hraje a raději by to dal za remízu, naštěstí si to rozmyslel a při dámách s nestejnými střelci zručně upletl matovou síť. Další remízu přinesl Honza Bartoš, když ve španělské přestál soupeřovu aktivitu a už už to vypadalo, že po časovce převezme aktivitu, soupeř ale reagoval přesně. Vyrovnání přinesl Pedro, soupeře nejdříve mačkal jak citrón, všichni spoluhráči byli chytří, kde všude se daly zasadit údery, nakonec z toho byla „jen“ věžovka s pěšcem víc, se kterou si však poradil lépe než soupeř a bylo srovnáno. Zápas pak rozhodla složitá partie na šestém prkně, kde hrál Tomáš se dvojicí střelců proti nepříjemné dvojici jezdců, konec partie jsem z hospody U kata neviděl, ale prý to byla divoká koncovka s mnoha pochodujícími pěšci, kde ve finále byl rychlejší soupeř.

V tabulce jsme stále čtvrtí a čekají nás už jen dvě pražská derby, jak to vypadá, můžeme být jazýček na vahách v souboji o postup do 1. ligy.

2 Komentáře

  1. Pedro napsal:

    🙂 To s těma kapitánama bylo výhradně na pražská družstva 🙂
    Byl jsem přímým aktérem toho závěru. Za stavu 3,5:2,5 pro domácí dostal Tomáš v rovný, víceméně zablokovaný pozici nabídku remízy. Pochopitelně to odmítl (v tu chvíli byla moje věžovka ještě remis) a pozici nějakým zázrakem totálně odblokoval, že z toho byl chaos v závěrečné časovce. Přitom můj soupeř zkazil věžovku a ten chaos rozhodoval o celém zápase. Podle mě to bylo správně zahrané i za předpokladu, že bych vyhrál dřív. Pro nějakou šanci na postup jsme potřebovali v Kutné Hoře vyhrát, remíza nám byla k ničemu. Chápu, že týmy bojující s Kutnou Horou o záchranu jsme moc nepotěšili, ale hrajeme na sebe. A už někdo konečně zruší ten tříbodovej systém?

  2. Mircea napsal:

    Mám pocit, že ke všemu co se stane ve vyšších soutěžích vždy najdu ve třetí třídě analogii. Možná proto rád třetí třídu hraju 🙂
    Měli jsme podobné dilema v šestém kole s DP, když šlo ještě o postup. Rozhodující se ukázala partie Lukáše na druhé, kde odmítl remízu a následně prohrál. Taky jsme nehráli na 4:4, ale chtěli jsme vyhrát, abychom udrželi šanci na postup! Zápas skončil 3,5:4,5.

Komentář

© 2021 UNI Chess.