Tři Fide Mušketýři v Teplicích

1

Náš ústecký krajský přebor se opět uskuteční v rámci Openu Teplice, vyhodnotí se ti účastníci turnaje, kteří jsou členy oddílů registrovaných v kraji. Turnaj je celkem silný, napočítal jsem 4xGM, 8x IM, ještě 18.nasazený má přes 2300. SK Litoměřice zastupují tři FM, kteří jsou samozřejmě vlastně čtyři – ratingově nejvýše postavený Vojta Kovář o přidělení splněného titulu nepožádal a čeká na vyšší mety. Za oddíl, královnin náhrdelník a proti kardinálovi budou bojovat Vojta Kovář (2337), FM Honza Pletánek (2210), FM Honza Bartoš (2201) a FM Miloš Kozák (2184). V turnaji hraje i řada našich bývalých členů, jmenujme např. Honzu Láchu (neboli Plyšák, 1981) ze Slavoje Litoměřice.
Titul krajského přeborníka obhajuje Vojta Kovář, který loni při té příležitosti splnil normu IM a norma GM mu utekla o půl bodu. Letos může očekávat protivenství zejména od mladé hvězdy Jakuba Tůmy (2325) a jistě i řady dalších. Vůbec bych se nedivil, kdyby se na poslední chvíli dohlásili další místní hráči!
Průběžné drby z turnaje naleznete dále, jen co turnaj začne.

Nejlepší předturnajový drb zní, že se Honza Lácha vsadil s FM Milošem Kozákem o 10 plzní, že skončí před ním.Turnaj pro nás začal tím, že se mysteriózně odhlásil Honza Pletánek, takže už jsme vážně jen tři. První kola openů obvykle pro nasazené začínají v duchu hesla „velký výběr salátů“, načež se někdo zadře, zrudne a ztratí. To nás naštěstí nepotkalo, přišly 3 výhry, nejvíc se trápil Vojta Kovář s neúnavným účastníkem mnoha turnajů Horynou, ale snad jen časově – napřed se zahnal do časovky k 40. tahu a pak hrál nejdéle. Honza Lácha ztratil půl bodu s neelistou černými v otravné karlovarské struktuře…
Ve 2. kole jsem jako první bodoval já černými s Klimkem (1979) – nejpozoruhodnější na partii bylo, že ač bílý zahájil 1.e4, hrála se benoni 4 pěšců s koněm na e7. Miloš Kozák hrál bílými s IM Neumanem (2463) KI s Ja6 už potřetí a i tentokrát byl obehrán. Vojta Kovář dlouze a trpělivě černými utrápil Vrchotku (2060). Senzací kola je ovšem remíza Plyšáka s IM Plischkim (2381) bílými v sicilské s f4, když patrně dokonce obrátil špatnou pozici.
I ve 3. kole jsem (půl)bodoval první já bílými s IM Doležalem (2429), nebýt nablblého Sofijského pravidla těžko by ta sušina dožila skoro Kristova tahu. Miloš Kozák černými s M.Papayem (1937) rozehrál sice pěkně Nimcoviče, ale pak se zadrhl a nadlouho odrošovaný král podlehl útoku. Vojta Kovář bílými se Šišákem (2038) přišel pozdě (problémy s nevystoupením z vlaku), upadl v domečkové benoni do jakési teorie, čelil šílené oběti dámy a vyhrál. Honza Lácha černými s IM Kantoríkem (2390) stál trochu hůř v kamenné zdi a prohrál zazvoněním telefonu.
Ve 4. kole otevřel i uzavřel naše skóre Miloš Kozák potupnou remízou bílými s Maříkovou (1837). V domečkové králkobenoni se pozice tak zablokovala, že na remízu se čekalo dlouho jen díky debilní Sofii. Já jsem hrál černými s IM Spirinem (2462), ze slovanky byl katalán s dámou na b3, oba jsme patrně neměli hlubší znalosti varianty a soupeř po dlouhém boji zaslouženě zvítězil. Vojta Kovář v ještě delší partii bojoval černými s GM Vološinem (2452) v domečkové králce, dospěl do horší koncovky a v té nakonec podlehl. Honza Lácha porazil Kocherta (1828) a ujal se vedení v sázce o 10 plzní!
Prostřední páté kolo bylo 100% úspěšné, i když jsme hráli trochu déle. Skóre jsem otevřel bílými s J.Papayem (2045) v Leningradské holandské, těsně poté černými Miloš Kozák ve výměnné králce s dukelským veteránem Seligerem (1847). Vojta Kovář si bílými v dlouhé partii technicky poradil s Frimlem (2142) ve výměnném DG. Honza Lácha rychle remizoval s nefideelistou Novotným a tak boj o deset plzní propuká nanovo.
6. kolo pro nás nebylo příliš dobré. Skóre otevřel a bohužel také uzavřel Miloš Kozák výhrou bílými s Liškou (1943) v anglické (trochu trápení). Los přidělil Vojtovi Kovářovi i mě druhé bílé za sebou, ale všechno jsme promarnili. Já jsem se nechal zavléct s IM Kantoríkem (2390) do jakési šílenosti (něco jako francouzská s obrácenými barvami, 2 tempy navíc, ale jinak stojícími figurami) a v oboustranné časovce si soupeř hezky zakombinoval. Vojta hrál strašně dlouhou poziční partii opět ve výměnném DG s GM Grabarcyzkem (2456), ale nic z toho. Honza Lácha byl černými smeten Červeným (2350) v Iljinovi proti anglické a ztrácí na Miloše a 10 plzní celý bod. Účastníky ankety mohou potěšit nebo rozesmutnět ELOvé mezivýsledky : Kovář -0,4/Bartoš +7,1/Kozák -14,1/Lácha +8,1.
V 7. kole nám přineslo 2,5 bodu. Miloš Kozák dostal nepřízní losu mladého hráče s malým ELO černými (Stránský 1749) – vymyslel Francii, protože soupeř je taktik a určitě na d5 nevymění. Vyměnil, ale nehrál úplně na remízu, takže Miloš otevřel naše skóre. Já jsem hrál černými v Iljinovi s Kotvou (2066) variantu, kde černý obětuje kvalitu za pěšce za čistě poziční kompenzaci, a vykutal jsem celý bod. Tradičně nejdéle hrál Vojta Kovář černými s Charleshousem (2174), snědl ve skotském gambitu pár pěšců a čekal na koncovku, ale dočkal se jen remízy. ELOvé bilance po kole : Kovář -3,8/Bartoš +14,9/Kozák -12,9/Lácha +12,1.
8.kolo svedlo dohromady Miloše Kozáka bílými s Vojtou Kovářem – Vojta se pokoušel dynamizovat partii Ragozinovou variantou DG, Miloš v časové tísni získal pěšce, nabídl remis a tím partii ukončil. Já jsem s Červeným (2350) tahal černými slovanskou, soupeř obětoval figuru za 2 pěšce, když se mi to začínalo líbit zapletl jsem se v časovce králem do věčného šachu. Honza Lácha hrál s Rozšafným (1767) černými nedůrazně, remizoval a stále ztrácí na Miloše bod. ELOvé bilance po kole : Kovář -6,8/Bartoš +11,9/Kozák -9,9/Lácha +8,1.
Poslední 9.kolo bylo spíš neúspěšné. Vojta Kovář porazil bílými Volka (2033) v Tarraschovi svěžím přístupem (vyměnil izoláka a hrál na aktivitu figur), ale to bylo všechno. Já jsem s Roesemannem (2251) bílými v dámské indické přijal nesmyslně pěšce a suše prohrál. Miloš Kozák hrál černými CaroKann s IM Doležalem (2429), který měl 6 remíz v řadě, ale v této partii přišel k sobě a vyhrál. Prohrál i Honza Lácha bílými s Mikešem (1789), nakonec ještě ztratil rating, ale na 10 plzní by nedosáhl ani výhrou.
Celkovým vítězem turnaje se stal IM Bernášek, krajským přeborníkem mladý Jakub Tůma. Náš Vojta Kovář byl v kraji 3., celkově 14., ztratil 4,7 ELO. Já jsem se došmrdlal na 29. místo (v kraji asi 6?), + 8,4. Miloš Kozák 39., – 12,9. Honza Lácha skončil 66., -3,2. V anketě tedy všechny otázky B a otázka C končí NE. Naší anketu vyhrál Víťa Miskolczi s 53,3 bodu před Petrem Pokorným 52,8 a Honzou Hučínem 37,9. Poslední v anketě byl Petr Šimek kuriózně s 1 bodem.

Jeden komentář

  1. Jindřich Kuba napsal:

    Test komentáře 🙂

Komentář

© 2021 UNI Chess.