Unichess Underground 4:4 KŠ Říčany 1925 „B“
Černoušek Lukáš 2434 1 – 0 2152 Hánl František
Jurčík Martin 2331 1 – 0 1928 Malý Filip
Pokorný Petr 2211 ½ – ½ 2014 Kolašín Jan
Bartoš Jan 2217 0 – 1 2016 Novotný Martin
Jaščenko Olga 2127 0 – 1 1949 Rusnák Jan
Popper Tomáš 2056 1 – 0 1854 Novotná Tereza
Hruška Jan 2053 0 – 1 1842 Vilímová Julie
Jako první z našich družstev vstoupil do sezóny Unichess Underground zápasem 2. Ligy s béčkem Říčan, zůstal však bohužel hodně „under“ svými možnostmi a remíza s papírově nejslabším celkem soutěže, kde jsme na každé šachovnici měli cca 200 elobodů navrch, se nečekala.
Toto utkání navíc otevřelo působení Unichessu v nové hrací místnosti v Karlíně a ta se osvědčila a až na dětské nemoci po stěhování (např. jsme nenašli žádné propisovací partiáře a ani kopíráky) nic nechybělo, místnost je velikostí tak akorát na zápasy a má i zázemí pro vaření kávy a popartiové analýzy či obyčejný pokec během zápasu.
V samotném zápase se bohužel papírová síla vůbec nepotvrdila a mladí soupeři z Říčan se do nás pořádně zakousli.
Jako první skončil Lukáš na první šachovnici. Obětavě dorazil přímo z reje svatebních oslav a i když si prožil u šachovnice těžkou hodinku, zkušeně nakonec soupeře přemanévroval a v závěru měl k materiální převaze postouplého a-pěšce, který by se zastavil až o mantinel – 1:0.
Když psal rozhodčí Pavel Háse sestavy a viděl, že nastupuje Olga, zaradoval se – „určitě bude aspoň jedna partie, kde nebude nuda“. To bylo naplněno beze zbytku. Olga pohrdla rošádou a vše podřídila tomu, že dá soupeři mat na h2. Soupeř se ale v pozici plné taktiky nespletl a v rozhodující chvíli zasadil kontraúder – 1:1.
Na druhé desce se rozehrála sicilská s obrácenými rošádami a Martinův soupeř se po zahájení zamyslel, a to tak až se propřemýšlel do časové tísně. Tam začal zuřivě obětovávat materiál za útok – a když už nebylo co obětovat, tak se vzdal – 2:1.
Na třetí se rozehrálo dámským pěšcem a soupeř si nechal za nástup na dámském křídle udělat izolovaného pěšce na e6. Pozice mi přišla strategicky mnohem lepší za bílé, bohužel Vojta nenašel jak to vylepšit a poté co přišly rozsáhlé výměny, naopak ve snaze o aktivitu přišel o dva pěšce. Soupeř naštěstí ve vyhrané koncovce ztratil nit a při realizaci výhody dva pěšce vrátil, až zjistil, že už to vyhrát nejde. Naštěstí zde platilo, že všechny věžovky jsou remíza 🙂 – 2,5:1,5. Tohle byl nakonec plusová půlka.
Tím ale výčet pozitiv nadlouho skončil. Honza Bartoš postavil Sähmische v královské indické, žádnou výhodu ale nezískal a i když jsem partii kontinuálně nesledoval, přišla mi pozice postupně horší a horší, až to skončilo v časovce materiální ztrátou – 2,5:2,5.
Soupeři se pak podařilo otočit zápas výhrou na osmičce, kdy mladá soupeřka úspěšně vzdorovala všem nástrahám, které se jí Honza snažil v průběhu partie klást, správně dala dámu za dvě věže s lepší pozicí a přežila časovou tíseň. Po ní se mi zdálo, že se Honza zkonsolidoval, bohužel přišla hrubka, po které skončil v prohrané pěšcovce – 2,5:3,5.
Pedro ve Španělské získal černými po zahájení malý plus, který se bohužel nepodařilo přetavit ve znatelnou výhodu a tak partie skončila ve věžovce, která i přes snahu obou soupeřů nešla vyhrát (viz pravidlo z partie na třetí šachovnici) – 3:4.
A tak nás nakonec musel zachránit Tomáš, který ve finále prokázal větší zkušenost. Soupeřka, která si též prošla časovou tísní, obětovala v zablokované pozici kvalitu za pěšce, nepostupovala však nejlépe a dostala se do horší pozice, dokázala z ní však vybruslit a koncovka s dámami a kvalitou navíc se ukázala jako hodně komplikovaná. Tomáš nakonec pozici otevřel a při vrácení kvality zpět dostal pěšce až na sedmou řadu a otázkou zůstalo, zda se soupeřce nepodaří najít v druhé časové tísni nějaký věčňák. Naštěstí se tak nestalo a tak jsme zachránili aspoň ten zápasový bod – 4:4. Uffff…
P.S.: Retro obrázek u článku je budova Pernerova 18 před rekonstrukcí. Hrací místnost v zamřížovaném okénku vpravo dole.
Je vidět že skokan měsíce stále drží formu. Tak snad se v dalších kolech chytne i zbytek a nebudou to muset zachraňovat volňáskové.
Na osmičce jsem si druhou ligu ještě nezahrál a jak tak koukám, tak tentokrát bych ani nic víc zkazit nemohl.
Byl to skutečně nepovedený zápas, respektive byly nepovedené všechny ty prohrané partie.
Rozmarem osudu jsem neprohrál od 3. kola Pardubic A, přesně 40 partií! Přišlo to krajně nevhod.
Měl jsem příjemnou pozici mezi výhodou a rovinou, díky pasivnímu přístupu spíš rovnou. Pak přišla honba za bludičkou pěšce na b6 – tahy Jc3-a4, Sf4-c7…pak zjištění, že pěšec je otrávený a Sc7-f4 s dalším Ja4-c3. Čtyři tempa využil soupeř k aktivizaci, přes časovou tíseň vymyslel správný plán a nedal mi šanci.
K vzteku byl v pozici místo bludičky k dispozici krátký tah Sf4-g5 s celkem velkou výhodou…
A po přehrání všech partií počítačem musím dodat, že naopak vyhrané partie na horních 2 stolech byly naopak velice povedené!