První bod v Extralize s trochu hořkou příchutí

1

Brněnské týmy pořádají společný dvojzápas v reprezentativní prostoře na Vysokém učení technickém, s přívětivou patronací města. O tom se nám může v Praze jen zdát.

 

Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Prostředí bylo důstojné nejvyšší soutěže od zajímavého stropu po útulný bufet. A to jsem ještě nezabral detailně vizualizaci architektonických diplomek na zdech.

Zajímavý strop

Zajímavý strop

Útulný bufet

Útulný bufet

Ve vedlejším zápase se konal sadistický kanár nadělený hvězdným Novým Borem prosté Lokomotivě Brno.

Tohle bude ohavná řezničina!

Tohle bude ohavná řezničina!

Prestige Photo Unichess hrál s Durasem Brno, který byl papírově zhruba vyrovnaným soupeřem. Zápas se vyvíjel poměrně příznivě, takže jsme umírněně věřili v úspěch. Příliš mnoho našich partií se ale přiblížilo do drastických časových tísní už kolem 25. tahu.

To se netýkalo Merana, které rozehrál Michalík na 1. desce černými se Shengeliou. Soupeř předkládal nějaké problémy, ale rychle se to vyčerpalo a první remíza byla na světě.

Shengelia - Michalík

Shengelia – Michalík

Na 7. desce hrál Šimek černými proti Chytílkovi a tady už čas úřadoval. Petr rozehrál spokojeně zahájení – v dámském gambitu s 4. Jc3 dxc4 bílý nechtěl teoretické Sg5 a utíkal do e3. Jádro partie se soustředilo na boj kolem centrálních polí, bílý možná trochu optimisticky obětoval pěšce a černý ztratil příliš času na řešení motanice. Celkem rozumně přijal remízu s desítkami vteřin proti desítkám minut.

Černá díra žere i fotky

Černá díra žere i fotky

Na 8. desce hrál bílými Martin Jurčík s Vymazalem trochu experimentální italskou „krátkou španělku“. Po zápletkách měl kvalitu za 2 pěšce a tušení přivyhrané pozice. Konkrétní průběh ale vedl k totální remíze.

Martin Jurčík - Vymazal

Martin Jurčík – Vymazal

Tady naše naděje kulminovaly – méně zřetelné výhody jsme vypustili, ale zdálo se, že Vávra a Marián Jurčík soutěží o rychlejší výhru, Černoušek má lepší koncovku, Berny stojí nejasně a Jirka složitě, byť asi hůř.

Chvíli to ještě šlo dobře. Vávra zvítězil bílými na 6. s Vyskočilem. Nedostal se sice k Trompovskému, protože soupeř hrál holandskou, ale stejně dal 2. Sg5. Celá partie se nakláněla k němu (i když patrně černý nevyužil některé možnosti) a také tak dopadla.

Rozmazaný Vávřík

Rozmazaný Vávřík

Tím jeho triumf nekončil, neboť mu mnou byla udělena pamětní medaile města Kadaň, sídelního města včelky Unichessky, za první výhru v Extralize.

Šťastný držitel pamětní medaile

Šťastný držitel pamětní medaile

Pak přišlo temné období zápasu. Bernyho partie se významně zkazila a co daleko horšího, ta Mariánova se brutálně otočila. Lukáš nastavil materiál. Duras si mohl myslet na vtipně připravený ofocený obal knihy.

No to snad ne?

No to snad ne?

Naštestí přišla mírná korekce průšvihů.

Největší škoda byla partie Marián Jurčík – Blahynka ze 4. desky. Hrálo se 1. c4 Jf6 2. Jc3 e6 3.e4 e5?!. Bílý velmi rychle získal pěšce, pak následovala dlouhá fáze vzájemných taktických zlomyslností, která vedla k drtivé pozici. Ve vrcholné časové tísni v délce asi 15 tahů ale bílý zbloudil. Když se po 40. tahu dým rozplynul, ukázalo se, že má sice 2 pěšce víc, ale vězí ve svérázném zugzwangu při mnoha figurách. Černý hrál velmi dobře, nesbíral pěšce, ale zesílil pozici až k totální výhře. Hořká pilulka.

Marián Jurčík - Blahynka

Marián Jurčík – Blahynka

Na 3. stole Bernášek hrál černými s Polákem vznešenou dámskou indickou. Jak bylo řečeno, po celkem normální střední hře se partie výrazně zkazila. V časové tísni soupeře se Berny prokombinoval do 40. tahu do věžovky, která vypadala rovně. Soupeř, uznávaný koncovkový expert, vyčaroval velmi nepříjemný plán, ale podařilo se to vychytat a dospět do kýžené remízy.

Mimochodem byla to po patnácti letech v Extralize první partie, kdy Bernášek nehrál za Pardubice.

Polák - Bernášek

Polák – Bernášek

Na 2. desce hrál Černoušek bílými s Ponížilem. Ze zahájení (Paulsen s c4, kde černý hrál Je7-g6) vytěžil dočasnou iniciativu, kterou se takticky podařilo přetavit v materiál střelec a jezdec proti věži a pěšci. Po dlouhém boji se záležitost zredukovala na S+J proti V při vzájemně blokovaných pěšcích e a h. Peťo prorokoval, že se to nedá vyhrát, Lukáš říká, že je to jasně vyhrané, pokud bílý něco nenastaví. Došlo na oba. Po pohodovém manévrování nastavil pěšce a ve věčné časovce musel už přesně zachránit alespoň půlbod.

Černoušek - Ponížil

Černoušek – Ponížil

Za stavu 3,5:3,5 měla cenu celého zápasu partie Jirky černými s Roubalíkem na 5. stole. V prvotním pohledu to byla naše nejhorší partie, soupeř znal lépe teorii, JJ ztratil hodně času, aby při postouplém bílém pěšci vytvořil kompaktní pozici. Před časovou tísní bílý (správně) odmítl remízu, ale zavedl partii do nesprávné koncovky. V závěru už náš hráč usiloval o výhru, nadějný plán ale nalezl až po hodině v hospodě. V realitě v oboustranné závěrečné časovce přes urputnost obou soupeřů partie skončila asi zaslouženou remízou.

Roubalík - Jirka

Roubalík – Jirka

Zápas tím skončil také remízou, trochu hořkou vzhledem k podstatné části zápasu a velmi sladkou vzhledem k temné hodince. Vzhledem k bodování 3-1-0 je remíza vždy hořká pro oba aktéry.

Byl to ale dobrý zápas a jeden z těch lepších v naší řídké extraligové historii.

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Sledoval sem na onlinu tradičně ze ZOO a pod skluzavkou u medvědů před indonéskou džunglí to vypadalo pěkně, i když mi pršelo na tablet (2,5:1,5). U pavilonu hrochů vysvitlo sluníčko a náhle už rovnou 4:4 a cítil sem to jako dva ztracené body. Když sem pak doma viděl závěrečné pozice, tak sem pochopil, že dva body ztratil i Duras. Nezbývá než pogratulovat zástupci kapitána k výhře v extralize (po 966 dnech!) a popřát hodně štěstí a síly do nedělního zápasu.

Komentář

© 2021 UNI Chess.