Pane vrchní, dvakrát Nový Bor… (díl prvý)

3

Tajemný osud přidělil Poštovní spořitelně B v 2. lize Nový Bor C, za týden se bude hrát v první lize duel Poštovní spořitelna A – Nový Bor B. Nedosti na tom – ve stejných termínech se hraje druholigový a prvoligový dvojsouboj mezi Hradcem A,B a Pankrácí A,B. A ještě k tomu je výročí VŘSR! Každý pilný divák béčkových hororů chápe, že podobná znamení jsou neklamnou předehrou příchodu apokalypsy, ďábla nebo úplně přinejmenším útěku zmutovaného krokodýla z tajné vládní laboratoře na chov zmutovaných krokodýlů.

Nám chyběli dva hráči základní sestavy, hosté byli dokonce se třemi náhradníky. Zápas se hrál tradičně v litoměřickém jachtklubu na ostrově a byl do poslední chvíle napínavý. Bohužel od určitého momentu jsem se zabral do hry, takže jsem většinu rozhodujících momentů neviděl. Jako první skončil Kozák na 4. černými s Volflem – rozehrál mírně horšího ježka (bílý měl e4+Sd3), jednou žadonil o remízu, pak v problémech vyměnil správnou figurku, soupeř nabídl zpátky a Miloš přijmul rychleji, než stačí lidské oko postřehnout. Pak vyhrál Šura na 7. s Vavřincem – hrál sice výměnnou francouzskou, ale velmi agresivně. U dalších 4 partií ani nevím v jakém pořadí skončily. Na 1. V.Kovář s P.Kučerou st. reagoval na poziční přijatý DG ještě pozičnější variantou s b3, pak se pokoušel převést figurky proti králi, ale nějak prohrál. Na 2. Šimek černými s P. Kučerou ml. soupeře dle spotřeby času soupeře zaskočil Ragozinovou variantou, nicméně stál posléze dost špatně, musel dát dámu za hromádku figurek a patrně se zapevnostnil, soudě dle remízy. Na třetí hrál bílými Vozka s Oreským složitého Sozina, nakonec vyhrál za jakéhosi hlasitého povyku (nemožný tah, dotčená figurka,čas?). Na páté se Pletánek bílými rovněž složitě potýkal s Černým v Gurgenidzem, prý měl pěšce víc, ale také remis.

Za stavu 3,5:2,5 zbyly 2 partie – moje a Nováčkova na 8. Nováček netypicky stál lépe černými  s Majstrem už od zahájení a snad proto mu výhra trvala dlouho. Zaplťpánbu za ní, protože… na 6. jsem si černými znaven ruskou dal s Kučerou J. nějakou hypermodernu – bylo to zajímavé, ale kolem 15. tahu jsem to zcela zkazil a po zbytek partie jsem až do konečné porážky vytvářel iluzi odporu bez kvality.

Takže PS B-NB C 4,5:3,5, u nás zazářilo litoměřické duo na zadních dvou deskách a selhala pražská trojka. Solidní soupeř je zatím bez bodu a nezištně mu doporučuji stavět na naše konkurenty základní sestavu.

Jak bylo řečeno, za týden přivítá áčko novoborské béčko v Praze.

3 Komentáře

 1. ladkovar napsal:

  Doplňuji Honzu:Kovář prohrál hrubkou v okamžiku,kdy byl vyhranej(…..Dxb5).Oreský udělal nemožný tah ,když mu zbyla 1 sekunda a psychicky to neunesl a vzdal.V podstatě se projevil problém v pravidlech.Vozkovi uběhlo asi 20 sekund než přišel rozhodčí a zastavil hodiny.Podle všeho by měl Vozkovi přidat 2 minuty,vrátit nemožný tah a Oreský měl udělat tah.Tudíž by mu opět naskočilo 30 sekund a měl by jich 61(na jeden tah dobrá práce??? Vozka měl ještě 7 minut a přidání času nepotřeboval!Nevím jak jinak to pravidla řeší.Udělám dva nemožňáky,mám dvě minuty a jsem z nejhoršího venku!Nutno ještě dodat,že 3 Honzové mohli udělat 3 body,ale Pletánek a Bartoš nenašli nejlepší pokračování.Celkově by to byl zápas ještě pohodovější.Klidně to mohlo skončit 6:2.Láďa.

 2. ladkovar napsal:

  Legrační závěr nastal po utkání.Honza Bartoš zasedl zřejmě zamyšlen proč nezahrál Je3 do Bašty a vůbec mu nebylo divné,že tam nikdo z nás není.Ostatní vesele rozebírali utkání v Time Outu.Mě nezbylo než se po něm jít po čase podívat,ale dle sdělení obsluhy již odešel na autobus.

 3. Honza Hučín napsal:

  ad Oreský: Pravidla říkají tři věci:

  1. při nemožném tahu se soupeři se přidávají 2 minuty bez ohledu na jeho aktuální čas, první a druhý nemožný tah je jinak bez následků;

  2. hráč musí táhnout figurou, které se dotkl, pokud to lze, tj. zde musí hrát figurou, kterou zatáhl nemožný tah;

  3. rozhodčí při sporu nastaví hodiny podle svého nejlepšího vědomí a svědomí – zde by tedy měl správně vrátit čas i pozici do okamžiku, kdy byl zatáhnut nemožný tah, tj. odebrat naskočivší 30sekundový bonus. Samozřejmě by soupeř možná i s jednou sekundou stihl zahrát legální tah, který si mezitím rozmyslel, ale to už jinak řešit nelze.

  Jenom podotýkám, že oblíbeným trikem ve své časové tísni je zatáhnout někam soupeřovou figurou, kterou nemohu vzít, a protože se musí kvůli vrácení bonusu volat rozhodčí, mám mezitím čas navíc na rozmyšlení, co budu hrát.

Komentář

© 2021 UNI Chess.