Oddílák 2016 – Pedro trůn po boji udržel

3

Letos poprvé se celý oddílový přebor hrál vyřazovacím způsobem a i když má „pavouk“ své příznivce i odpůrce, nelze mu upřít jisté kouzlo a krásu, které turnaje hrané jinými systémy nemají. Největší sílu má určitě skutečnost, že každý souboj musí být rozhodnut. Také je zajímavé, když spolu hráči hrají celou sérii partií a zkoušejí se buď přelstít ve stále stejných zahájeních nebo se naopak snaží soupeře překvapit nečekanou změnou prvních tahů. Žádný souboj letos nedospěl až do bleskovek, ale i tak jsme byli svědky dramatických bitev, při nichž se dvakrát rozhodlo až ve zkrácených rapidech.

Bez ohledu na název oddílu, systém turnaje a cokoli dalšího si dokážete představit, je vítěz už sedm let stále stejný. Letos to však měl Pedro obtížnější než kdykoli dříve. K titulu oddílového přeborníka vedla cesta přes celkem šestnáct (16!) partií, což je mimochodem nejvíce odehraných partií ze všech účastníků. To samo o sobě nejjasněji vyjadřuje, jak byla cesta pavoukem obtížná. V osmifinále si poradil se Zdeňkem Kovářem 2:0, ale už ve čtvrtfinále s Tomášem Popprem jen těsně 2,5:1,5, když po třech remízách rozhodl až v rapidu bílými figurami. V semifinále nejprve vydřel s Milošem Gájem výhru černými kameny v nelehké koncovce dámy proti věži, aby následně bílými figurami v zahájení po hrubce o dámu přišel a do finále se dostal díky dvěma výhrám v rapidech, přičemž všechny čtyři partie byly odehrány v Unijazzu za jeden večer! Ve finále pak po dvou dlouhých a dramatických remízách (celkem přibližně 150 tahů) opět rozhodovaly rapidy a soupeři se museli sejít pro odehrání celého souboje potřetí. Rozhodnutí tak padlo pouhé tři dny před Štědrým dnem. Po první partie šel do vedení Honza Hruška a obhájce musel v následné partii vyhrát. To se mu podařilo a následně udržel černými remízu a v závěrečném rychlém rapidu bílými zvítězil. Celkový výsledek finále tak je 3,5:2,5.

Do závěru turnaje bohužel zasáhly nemoci a pracovní povinnosti a tak se nestihly uskutečnit všechny souboje o pořadí. To však určitě účastníky neodradí, aby do toho šli v roce 2017 zase.

Konečné pořadí:
1. Petr Pokorný
2. Jan Hruška
3. Miloš Gáj
4. Libor Kouba
5. Tomáš Popper a Petr Šplíchal (zatím nerozhodnuto)
7. Miroslav Rada
8. Miroslav Kozel
9. Lukáš Nevoral
10. Roman Skřivánek
(11.-12.) Zdeněk Kovář a Radek Smola – (1:1) neodehrané tiebreaky
13. Marek Hejný
14. Jakub Ocelák
(15.-16.) Matěj Mareš a Štefan Krč – (1:0) neodehraná odveta

Uhrané první FIDE ratingy
Radek Smola 1703
Jakub Ocelák 1544

3 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  Blahopřeju!

 2. robik napsal:

  Gratulace Pedrovi, 7 titulů v řadě je obdivuhodný výsledek … Možná mu ta sedmička přinesla to pověstné štěstíčko … 😉

 3. Pedro napsal:

  Díky, díky. Neměl by mít turnaj v názvu třeba
  OP Unichessu – O Pedrův pohár, nebo tak něco (OPU-OPP)?
  Jinak co se týče štěstíčka – štěstíčko bylo, ale soupeři ho měli taky dost.
  Ono hrát dohromady 3:3 s Popříkem,Milošem a Honzou není úplně terno
  (aspoň teda na elo).

Komentář

© 2020 UNI Chess.