Nic nám nešlo – ERA B 3:5 na Dukle

1

Na druhé kolo druhé ligy jsme nastoupili v celkem dobré sestavě ( jen bez Jindry Kuby), zato hrála Kristýna a poprvé i náš talentovaný host Van. Soupeři chyběl dle očekávání extraligově vytížený Orság, ale měl Orságovou i Petra Nováka, kteří hrají řídce. Nic z toho nevěstilo průšvih.

Ale nic nám nějak nešlo. Když nehrající kapitán přišel zase pozdě na zápas, nenaskytnul se mi pohled na nic radostného. Na první si černými Havlíková nějak nevěděla rady s Formanovým londýnským systémem – postavila královský domeček, d6, c5, pak Jbd7, pak Ve8 na prosazení e5, pak zase Jh5 a na Sg5 h6. Na druhé desce hrál Kovář bílými s Fajmanem proti Leningradu a taky tam trošku tápal. Na 3. černými Škára s Baumou v blokované francouzské 6. a3 c4 asi tak v 10. tahu ztratil pěšce na f7. Na 4. Pokorný bílými s Petrem Novákem (známějším v 80. letech na fakultě pod přezdívkou Bodie pro svůj suchý humor) se dopracoval varianty a4 v přijatém DG, kterou oba neznali. Po neduživém šmrdlání dáno za první remis. Na 5. stole upadl černými Kozák s Orságovou vyloženě tupě do karlovarské struktury ( v řídké slovanské se Sg5 mohl místo e6 samozřejmě dxc4 nebo Je4), ve které postupoval šablonovitě a tvářil se nešťastně. Na 6. desce v souboji dvou nemilovníků teorie Nováčka a Muroně se náš bílý přímočarým postupem v Barryho útoku dostal k přivyhrané pozici. Na 7. desce Nguyen čelil také Pospěchově londýnské výstavbě při královském domečku, ale vyvíjel se přirozeně (d5, b6,Sb7,Jbd7) a stál normálně. Pepa Lácha se na osmé nechal zaskočit Sýkorovou královskou indickou se Sg4, dopustil pozici se silným černým jezdcem na d4 a v té si dlouhodobě trpěl.

Pak se chvíli zdálo, že se zápas vylepšuje s vylepšováním na prvních dvou stolech. Smrtelnou ránu započal obrat na 6. stole, kde naší nejslibněji vypadající partii prohrál Nováček. Pak dodělal Škára se svým pěšcem méně a také Kozákovy Vary se zhroutily. Kristýna na první Formana uplatňujícího velmi závazný a náročný postup obehrála a zaznamenala náš celý první celý bod. Vanova rovina se také pokazila, dostal se do pozice na dva výsledky a remizoval dohodou. Bolestně dokonal i Lácha, hrající závěrečný úsek partie bez figury. Na stav 3:5 korigoval Kovář, který v závěru nejasné partie dominoval a Fajmana přehrál.

Společensky byl zápas starých přátel příjemný. Kačabu dostal Nováček, jeho soupeř se z titulu kapitána stal šťastným majitelem ERA hrnečku, na který se dá čmarát křídou, a křídy vhodné ke čmárání na hrnek.

Pochválit tentokrát mohu jen první desky, které přes potíže porazily silné protivníky a zachránily nás od zjevnějšího debaklu. Litoměřický výsadek 0/3, Vlado si za nezvládnutou korunní Francii už vynadal sám.

Tak teď chvíli budeme pro změnu hrát o udržení.

Jeden komentář

Komentář

© 2021 UNI Chess.