Extraligové klání s Durasem

3

V pátém a šestém kole Extraligy přináší souboj s oběma brněnskými týmy, hraný opět v Donu Giovannim spolu s Novým Borem.

Ten v utkání hraném dopoledne rozdrtil Moravskou Slavii 7,5:0,5. Mne zaujala partie na 4. stole, kde velmistr Blatný svým fantasijním magickým šachem trochu potrápil supervelmistra Lázničku. Nehodlám tento opus znesvětit motorem, byl to hezký pohled, ale pozemské odměny se brněnskému hráči tentokrát nedostalo.

No a zpátky k našim. Unichess nastoupil v trochu překvapivé sestavě, naštěstí máme letos celkem dost hráčů srovnatelné síly.

Zápas na začátku vypadal vyrovnaně, místy nám i počítač fandil, ale v ostrých pozicích se hodnocení snadno měnilo.

Dvě partie dospěly k remíze.

Na 6. stole hrál Šimek černými výměnnou španělskou a s dvojpěšcem kompenzovaným dvojicí střelců neměl žádné problémy.

Na 7. stole Martin Jurčík bílými s Roubalíkem držel kontrolu nad Najdorfem. V konečné pozici typicky motor favorizuje bílého s doporučením tahat dámou sem a tam. No taky neví všechno nejlíp.

Na 8. stole bohužel pozičně přehrál Kováře bílými Chytílek v dvojdomku s výpadem a4.

Jedna z partií, která vypadala velmi nadějně přinejmenším v očích Stockfishe byla 5. deska S.Svoboda – Polák (skandinávská), kde jsme získali věž a nějaké pěšce za 2 figury. Brněnský velmistr je bohužel autorem učebnice o těchto pozicích a nějak Sváťu ošidil, až ho porazil.

Dál si nejsem jistý pořadím skončení partií.

Na 1. hrál Petrík bílými s Huschenbethem hrál vyrovnaně Najdorfa, ale pak zkazil koncovku a prohrál.

Na 2. Černoušek černými se Shengeliou hrál nějakou anglickou, jeden krátký moment mu dával počítač výhodu, ale byla to dlouhá a pracná remíza.

Na 4. nastoupil Jirka, po dlouhé době vytáhl na Ponížila starou lásku 3…Jd4 ve španělské …. a rychle byl přivyhraný. Zkazilo se to do dlouhé vyrovnané bitvy. Ve své druhé časovce provedl riskantní průlom, ale partie skončila stejně remízou.

Nakonec jsem si nechal naši jedinou výhru, byť možná skončila z těch 4 jako první. Bernášek na 3. stole s Dragnevem hrál bílými vylepšeného Tarrrasche, převedeného společným úsilím do Grunfelda. Získal kvalitu, ale dlouho čelil soupeřovým obstrukcím, aby nakonec obětoval věž a dal mat! Velmi hodnotná a pracná výhra, kde Berny musel udělat bez přehánění tak 20 komplikovaných rozhodnutí.

Potrženo sečteno, prohráli jsme 3:5.

 

 

3 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Bernymu a Vojtovi gratuluji k výhrám – každá vyhraná partie v extralize se počítá!
  Opravdu ale s tímto víkendem nemůžeme být spokojeni. Žádné body a z neděle tady zatím není ani článek a možná ani nebude – ono taky, kdo ví, jestli vůbec někomu chybí. Bohužel se nezdařila ani distribuce bodů do zápasu, když se Berny a Vojta nedokázali shodnout na dni, kdy vyhrají a Sváťa s JJ kdy aspoň remizují 🙂
  Náladě po víkendu odpovídá i stručné vyjádření manažera pro tisk, ale tak je to v dané chvíli správné!

  Bude tedy lepší hledět kupředu, pokusit se něco urvat na severu a východě Čech a stejně jako loni držet palce mému rodnému Frýdku-Místku!

 2. Mircea napsal:

  Obě naše vyhrané partie stojí za přehrání. Doporučuji! Vojtova je na našem onlinu, tu Bernyho tam už nevidím (ale je tam aspoň soubor s PGN).

 3. Mircea napsal:

  Článku z neděle jsme se nedočkali, tak alespoň připojím minitabulku jednotlivců, kterým se za Unichess nejvíce daří:
  Poř. Šach. Jméno. ELO Body % Prům. Rp
  18. 10 Rýdl Jiří 2419 3.5/4 87.5 2319 2655
  22. 3 Černoušek Lukáš 2468 3.5/6 58.3 2511 2568
  51. 13 Jurčík Martin 2334 2.5/4 62.5 2284 2371
  57. 4 Bernášek Jan 2480 2.5/6 41.7 2450 2393

Komentář

© 2021 UNI Chess.