Dvojice žen v Unijazzu

0

V sobotu 19. září se konala v Unijazzu ojedinělá akce. Turnaj dvojic žen je skutečnou raritou a to zřejmě nejenom v měřítkách českého šachu. Počasí se celkem vydařilo a tak slunečný den mnoho hráček strávilo raději venku, když například konkurence vinařských slavností byla velká. I tak se nakonec zapsaly 4 dvojice a o program na celé odpoledne bylo postaráno. Dvě dvojice tvořily čistě hráčky našeho oddílu Unichess (Lucie-Oxana Kovářová* a Anna Bálková-Alena Černoušková) a další dvojici hráčky Šachového klubu Praha 4 (Jiřina Vávrová-Milena Špačková). Na poslední chvíli se přihlásila ještě Venuše Souralová z TJ Praha-Pankráce. Úplnost čtvrté dvojice zachránila manažerka Unijazzu Adéla Procházková, která odvážně zasedla k prvnímu zápasu. V dalších dvou ji pak vystřídala Adéla Kormoutová z Unichessu, jehož hráčky tak nakonec tvořily nadpoloviční většinu účastnic.

První dvě kola přinesla souboje favorizovaných dvojic se zbytkem pole. Všechna čtyři utkání vyhrály favoritky a lepší skóre před závěrečným finále udržely Lucie s Oxanou. Ve finálovém souboji pak rozhodla vše Alena, která dokázala porazit Lucii i Oxanu a už ani závěrečná čtyřhra finále nezvrátila, když Anna s Alenou zakončily matem věží a střelcem v začínající koncovce. Třetí místo nakonec vybojovaly Jiřina s Milenou v přímém souboji, když v závěrečné čtyřhře zmatily Adélu a Venuši útokem na odkrytého krále.

Z jednotlivých hráček nejvíce bodů 4,5 ze 6 získaly hned tři (Alena, Lucie a Oxana). O půl bodu méně získala Anna, dále následovaly Milena (2,5), Venuše (2), Adéla (1,5) a Jiřina (0,5). Čtyřhry se ukázaly jako absolutně resultativní, když v nich nenastala ani jedna remíza a jejich výsledky odpovídaly pořadí turnaje dvojic. Zajímavostí je také pouze 25% remíz a hlavně 11 výher černých oproti 7 výhrám bílých.

Pořadí:

1. Anna + Alena Unichess 3 – 0 – 0
2. Oxana + Lucie Sokol Praha-Kobylisy/Unichess 2 – 0 – 1
3. Milena + Jiřina ŠK Praha 4 1 – 0 – 2
4. Venuše + Adéla + Adéla TJ Praha-Pankrác/Unichess/Unijazz 0 – 0 – 3

Výsledky:

Anna/Alena – Oxana/Lucie 3,5:1,5
Anna/Alena – Milena/Jiřina 4,5:0,5
Anna/Alena – Venuše/Adéla 3,5:1,5
Oxana/Lucie – Milena/Jiřina 4,5:0,5
Oxana/Lucie – Venuše/Adéla 5:0
Milena/Jiřina – Venuše/Adéla 3:2

Společné foto po turnaji:
DvojiceZen15

*Oxana Kovářová v Unichessu hraje jako host ze Sokolu Praha-Kobylisy

Komentář

© 2021 UNI Chess.