Černé úterý Éčka na USK

1

Přestože je pátek 13. teprve dnes, Éčko si ho prožilo už v úterý na USK, kde se pokazilo všechno, co se mohlo, od minely kapitána, který družstvo svolal do soupeřovy staré hrací místnosti, přes špatné výkony většiny hráčů až po poněkud kuriózní vzdání vyhrané partie.

Nechci se už rýpat v neúspěších, proto bych chtěl vyzdvihnout pozitivní věci a poučit se z chyb (viz několik zásad dole). Solidní výkon předvedl Martin Královský na druhé se Strahlem alias „Paprskem“ (2090), po celou partii udržel rovnou pozici a zkušeně zremizoval papírově silnějšího soupeře. Míra Rada s Vassem (1916) na šachovnici soupeře přehrál, bohužel však s Vassem, kterého bych eufemisticky nazval MM, tedy „maďarským matfyzákem“ (rozuměj temperamentní a soutěživý jedinec s nízkou sociální inteligencí), uvěřil soupeřově sugesci a vzdal se v průběhu rekonstrukce v domnění, že spadnul před odehráním 40 tahů. Bojovnost předvedl Víťa Žemlička s Řehákem (1822), ale bohužel to taky nevedlo k celému bodu, ale pouze k remíze. A nakonec i Pavel Hruška na sedmé s Voglem (1856), když bylo nejhůř zabral, ubránil se soupeřovu útoku a ten se musel zachránit věčným šachem. Výčet úspěchů je bohužel úplný, prohráli jsme 1,5-6,5.

Pojďme k několika zásadám:

1) Když má soupeř časovku, nenech se vybláznit a neblicej s ním, soustřeď se na pozici a hlídej si svůj čas. Pokud máš míň než 5 minut, nezdržuj se zapisováním, pouze si nějakým vhodným a jednoduchým způsobem počítej tahy (buď proškrtáváním nebo zapisováním pouze svých tahů).

2) Pokud soupeř zahraje nemožný tah, zastav hodiny (před začátkem partie si ověř, jak se zastavují hodiny), přivolej rozhodčího a reklamuj to. Měli by Ti být přidány 2 minuty a pokud soupeř zahraje ještě jeden nemožný tah, podle nových pravidel automaticky prohrává (dříve to bylo při třetím, teď už po druhém)! Přehled úprav pravidel od letošní sezony je tady kompletní pravidla zde

3) Když máš převahu a málo času, nezapomínej na pravidlo o Rychlém zakončení partie (viz bod G5 v příloze Pravidel). Reklamovat lze, že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky nebo že partii nemůže vyhrát normálními prostředky, a to když máš méně než 2 minuty, ale pouze před pádem praporku!

4) Nikdy se nevzdávej, pokud si nejsi 100%-ně jistý, že prohraješ, nedá se to vzít zpátky. Zvláště se nevzdávej, pokud není dokončena rekonstrukce partie a není prokázáno, kolik si odehrál tahů.

Jeden komentář

  1. sid kovar napsal:

    hezky napsané a i poučné pro nás neznalé pravidel!!))

Komentář

© 2024 UNI Chess.