Amazonky táhnou skupinou (6:2 s Loko C)

4

Unichess Ž odehrál druhý zápas.

Postřeh od horsky detašované kapitánky Anny Bálkové:

Já jsem se zápasu účastnit nemohla, ač bych velmi ráda, jelikož jsme se už ve 2. kole potkaly s naším přímým konkurentem Loko C. Tipovala jsem, že nastoupí v základu, zatímco my budeme oslabeny o mě a Péťu Jedličkovou. Situaci jsem jistila z horské chaty, kam jsem přijela na běžkách, a netrpělivě očekávala zprávy od Oxany, která mi poskytovala online sms zpravodajství. Nasadila jsem nejsilnější sestavu, kterou jsem mohla, a vyplatilo se, výsledek 6-2 je famózní a zase nám o něco proklestil cestičku ke kýženému postupu.

Zápas podrobně popsala Oxana Kovářová:

Po skvělém skóre 7,5 z prvního zápasu se Unižetky setkaly s týmem, který v prvním svým zápase skóroval dokonce 8 : 0.

Kapitánka nechtěla nic podcenit ačkoli sama se zápasu přímo účastnit nemohla.

 

Průběh nebyl zcela jasný. Pozice byly po většinou složité. Martina Valíčková na 1. desce se chtěla vyhnout hlavním variantám a po pěšcové výstavbě soupeře c4, d4, e4 stála černými chvíli stísněně. Lucka Hodová na 2. desce postupně získávala poziční převahu a podobně to vypadalo i u Jany Zavadilové na desce 3.

 

První partie byly dohrány na posledních dvou šachovnicích. Lucka na 7. šachovnici postupně přehrála soupeře v poměrně složité pozici, kde oba hráči měli těžké figury a jednoho jezdce. Soupeř se vzdal v momentě, kdy mu Lucka začala hrozit maty. 0 : 1 pro žetky!

Adéle Kormoutové na 8. desce soupeř přestřelil a pochopil, že brát věž není vždy to samé jako brát věž. Kvůli špatné volbě věže nakonec místo kvality v zisku skončil v pozici s věží proti dvěma střelcům, kde Adéla měla navíc ještě jednoho pěšce. Nádherně volené tahy s grácií, a blížící se hrozba prosazení pěšce, donutila soupeře se vzdát. 0 : 2 pro žetky!

 

U ostatních partií stále nebylo nic vyjasněné. Na 1. desce probíhal krvavý boj ve velice složité pozici. Je jasném, že vyhýbat se hlavní teorii v zahájení nezpůsobilo potíže jen soupeři, ale trochu i Martince. Zatím co Lucka H. se občas zkušeně procházela po sále a prohlížela si partie ostatních, Jana se z místa ani nehnula. To však nezabránilo napětí, kterým Jana celý sál oživila. Nebýt to šachy, ale zápas Sparta x Baník ve fotbale, kotel by skandoval, lítaly by vzduchem toaleťáky, bouchaly by rachejtle… Kolem 18 tahu měla 6 minut. Zhruba ve 23 tahu měla necelé 3 minuty a 17 tahů do časové kontroly. Soupeř měl na hodinách stále přes hodinu času. V posledních svých vteřinách dala Jana soupeři mat a po celou dobu partie až do posledního okamžiku byla obdivuhodně ledově klidná. 0 : 3 pro žetky!

 

Bára Umancová rozehrála zajímavou hru kde byla jasná převaha na královským křídle, ale zároveň trochu slabší dámské křídlo. V pěšcové struktuře a3, b4, d5, e4, f3, g4, h5 a s králem na e1 bojovala na výhru. I přes všechny snahy soupeře vniknout někudy k Báře do domečku získala zkušená hráčka velice dobrou hru. Nicméně počkala si na závěr partie Jany a následně pro klid duše přijala v ještě nevyjasněné pozici soupeřem nabídnutou remízu.  0,5 : 3,5 pro žetky.

 

Získaný náskok sice již naznačoval zdárně blížící se konec zápasu, ale ani zdaleka ještě nebylo rozhodnuto. Atmosféra houstla,  vzduch těžký byl a divně voněl… Adéla Nytrová na 5. desce pěkně útočila. Stále však nikde nebyla zcela jasná cesta jak soupeře rozsekat na kousíčky, aby červy nemusely žvýkat. Bylo vidět napětí a odhodlání Adély, která však někde udělala chybu a sice útok na královském trval, věže i dáma na otevřeném g sloupci a soupeř s králem na h2 byl donucen zahrát g3, Kg2. Nicméně s figurou méně se nejspíše nakonec nedalo nic robit a partie skončila smutným výsledkem pro Adélku. 1,5 : 3,5 pro žetky.

 

V napínavé časovce se začal rýsovat konec partie na 1. desce. Soupeř neudržel krvavé tempo boje Martinky, které sice zbývalo do časové kontroly zhruba 18 tahů a 3 minuty, nicméně udělila soupeři lekci, jak se šachy hrají i mimo zahájení. Přísně jej vytrestala za nepřesnost a soupeř ochotně přijal prohru. Bez odporu se vzdal a ani jej nenapadlo pokoušet Martinku ještě dva tahy jen tak na čas.

1,5 : 4,5 pro žetky.

 

Martinčinou výhrou byl stvrzen výsledek výhry týmu. Pokračovalo se na 2. a 6. desce nyní již na skóre a osobní výsledek. Lucka svojí poziční výhodu realizovala do zjevné převahy, kde by si každý šachista rád s Luckou vyměnil místo u stolu… taková radost z partie to byla! Nicméně soupeř tvrdě bojoval a stále dával Lucce šanci udělat někde chybičku. Na 6. desce se Alence jasná lepší pozice postupně vytratila. Chvilku možná stála i hůře, nicméně vzniklou koncovku lze odhadovat za remiz. B: Kd2, Vd3, b3, e4, g3 Č: Kg4, Va6, a5, b4, e5. Alenka bílými zahrála Vd5. Následovala poměrně rychlá sekvence tahů, kde černý nabídl remiz a Alenka přijala. 2 : 5 pro žetky.

 

Dohrávala se poslední partie na 2. desce, kde Lucka soupeři ukázala, že chybu udělat nehodlá a naopak hodlá si prosadit pěšce. Partie již tedy dlouho netrvala, soupeř konečně uznal všechny Lucčiny kvality a vzdal se.

Celkový stav krásných 2 : 6 pro Unižetko!

 

Lze jen dodat, že nedošlo k žádnému nedorozumění, zápas proběhl naprosto v pořádku a ŠK Loko Praha C byli velice galantní a sympatičtí protivníci. Fotografie poskytli oni sami, za což jim děkujeme.

LokoC6 LokoC5 LokoC4 LokoC3 LokoC2 LokoC1

4 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Gratulace, to je první krok k postupu! Teď hlavně vydržet. Pěkně napsaná reportáž.

 2. jarda hadrava napsal:

  Velká gratulace našim dámám. Když sleduji naše výsledky, myslím si, že by nám, pánové, neškodilo přijít se podívat, jak se to má hrát… 🙂

 3. bohous z buse napsal:

  Velká gratulace, ať vám to vydrží. Snad oprávněně (?) si připadém jako JdC inspirující. Ještě by se pánové měli postarat o výzdobu 🙂 (https://picasaweb.google.com/106018946181911543576/BustehradBKralupyC1522015)

 4. Oxanka napsal:

  Jé, to je super. On už nějaký tým Amazonek existuje? V jaké soutěži? Třeba se časem potkáme. Výzdoba není myslím potřeba. Co jsem viděla náš tým rozzáří každou místnost! Nicméně asi skoro každá ženská má ráda růže nebo jiné květiny, čili rozhodně fanděte a kytice samosebou nosit můžete 🙂

Komentář

© 2021 UNI Chess.