Amazonky se vydávají na válečnou stezku!

4

Unichess se nespokojil s tím, že jako typický velkoklub má léta družstva až po G, a nasadil do sezóny tým Ž.

Ne, nezaplnili jsme už všechna písmenka, jedná se o ryze ženský tým. A jako všechno u nás to není produkt nějaké koncepce povýšeného výkonného výboru, ale živá aktivita přímo od pramene. Dámy se dohodly na Č-S extralize žen, kde jsme měli 2 družstva, aktivovaly kamarádky a čistě ženský tým se 17 jmény na soupisce je live and kicking ve 3. třídě skupina 3! A to ještě nechaly na pokoji Kristýnu Havlíkovou a Olgu Jaščenko (momentálně 1. a 7. na českém ženském žebříčku), protože soutěž je pro ně slabá. Cíle jsou ambiciózní v unichessím stylu – postoupit co nejvýš a dál se uvidí.

První zápas přinesl první záhadu, jak to teď chodí se soupiskami. Referuje sama kapitánka Anna Bálková:

Za sebe můžu připojit postřeh, že jsem měla být v hracím sále 17:30, kde jsem měla stavět šachy a chystat místnost spolu s Mirkem Radou, který nám ochotně pomáhal. Je 16:00, já se v klidu vypravuju a ještě chci zajít do Národní knihovny pro jednu knížku na zkoušku. Pohoda, času dost, vše stíhám. Naráz mě však osvítil duch a já si uvědomila, že bych asi coby kapitán měla přinést na první kolo minimálně soupisku. Jenže kde ji vzít? Nemám tiskárnu a na koleji je jen nějaká pochybná, která ani netiskne dokumenty pdf, a pokud chci tisknout barevně, tak se taky zasekne. Tak jsem začala obvolávat všechny možné lidi, aby mi to buď převedli do wordu, anebo rovnou vytiskli. Strávila jsem s tím asi hodinu, knihovnu samozřejmě nestihla, nicméně výsledkem bylo asi 6 vytištěných soupisek včetně jedné mé, když se mi podařilo rozjet kolejní tiskárnu. Ve chvíli, kdy mi kapitán soupeřova družstva podával na maličkém papírku rukou napsanou soupisku, musela jsem se jen pousmát….

Zasvěcenou reportáž sepsala Oxana Kovářová:

1.bod zasadila Alena Černoušková. 2. bod přišel v zápětí od Adély Nytrové. Krátce po té skórovala Venuše a Saša. Za stavu 4:0 pro Žetko bylo nejasné, kdo jako první potvrdí jasně blížící se výhru týmu.

Boj na všech šachovnicích sílil. Ticho v sále a bouře slávách všech šachistů a šachistek bylo všudypřítomné.

Zuzka měla lepší pozici avšak 25 minut na 22 tahů. Lucka se pokoutně usmívala. Petra zkušeně vyčkávala na tah soupeře, který dlouho nepřicházel a v mezičase se procházela sálem a sledovala ostatní partie.

Oxanka na chvíli vyběhla a zápisu se chopila Martinka, která stejně vytrvale týmu přišla fandit. A už to máme doma. První zápasovou výhru ztvrdila Zuzka hrozbou krásné vidličky na dámu a krále. Tak byl rozhodnut zápas v prospěch Žetka.

Lucka má kvalitu méně, co se stalo? (Oxana)

Poziční oběť, trochu nutnost J (Martinka)

Anička již 5 minut rozmýšlí nad nabídkou remízy. Uf, kapitánka přijala ve vzniklé časovce a složité koncovce chvályhodné rozhodnutí.

Petra vytrvale bojuje ve složité cca rovné pozici. Napětí v sále stále houstne ikdyž za stavu 5,5:0,5 se již hraje jen o osobní výsledky a lepší skóre. Lucka má dámu za věž, co se stalo? (Oxanka)

Silná dvojice střelců a soupeř zapomněl, že se s věží chodí za pěšce. (Martinka).

Poslední výhru vybojovala Petra v koncovce s pěšcem víc. V posledních minutách soupeř navíc přehlédl dalšího důležitého pěšce a vzdal se.

Konečný stav 7,5: 0,5 a velká oslava UniŽetek.

JEN TAK DÁL!

Tolik Oxana, já dodám, že první obětí ženského tažení se stala Dukla F.

DuklaF1 DuklaF2 DuklaF3

4 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  K té soupisce jsem psal Anče před zápasem (16:01) „tak si to opiš na papír“ (a poslechl mě soupeř), ale ta ženská důslednost to hold nedovolí – aneb na první zápas žetka musí být soupiska pěkná a vzorná 🙂 Každopádně nejlepší start do sezóny ze všech pražských Unichessů…

 2. Oxanka napsal:

  Já bych se zde Aniččiny důslednosti zastala. Jelikož se jednalo o domácí zápas, je lepší mít připravenou nejen sestavu na papíře, ale i soupisku celého týmu i s elem. Navíc byl to 1. zápas a trochu zmatkování nikdy nemůže uškodit. Jinak většinou na venkovní zápasy (za Kobylisy) sama nosím jen svou hlavu nebo seškrábanou sestavu na papírku… to zas jo.

 3. Oxanka napsal:

  PS: hezká úvodní fotka tohoto článku 🙂

 4. robik napsal:

  Velká gratulace Unižetkám! Po druhém kole skoro jasný postup, to se jen tak nevidí … 😉

  Poznámka k těm sestavám: Na semináři rozhodčích doporučovali, aby byl v domácí místnosti vytištěn zpravodaj příslušné souteže se soupiskami všech týmů, pro skupinu 33 viz zde http://www.chess.cz/kraje/pss/DV2016/33_PPD16.pdf Hostující tým může sestavu podat na papírku, soupisku sebou nosit nemusí. Správné pořadí hráčů(-ek) a počet volných a hostů by měl zkontrolovat rozhodčí (pokud není nominován, pak ho zastupuje většinou kapitán domácího týmu), nicméně odpovědnost za to bohužel nenese, ta zůstává na příslušném týmu – v případě chyby dojde k nesprávnému sestavení dvojic a chybující družstvo partii prohrává. Pro účely zápočtu na ELO/FIDE se však partie počítá tak, jak byla sehrána. Konec školení 😉

  Jinými slovy, snahu Aničky o vytištění soupisky lze jen pochválit 😉 Nyní je potřeba pouze dovytisknout zpravodaj (ostatní soupisky).

Komentář

© 2021 UNI Chess.