V Kaštanu se hraje o záchranu!

1

Kdo bude nakonec pověšen vejš vedle ERA B?

Ze sestupové oprátky v 1. lize západ se bude chtít vykroutit OAZA aspoň remízou s naším áčkem. Pro nás visí pořád na dosah některá z medailí – bronz máme při výhře jistý, pravděpodobné je i stříbro, pokud suverénně postupující Mahrla neprohraje s Lysou. Western o tom, zda erařští zlatokopové kopnou do tý bedny, budete moci sledovat jako obvykle v textovém online.

Před Vánocemi v lítém boji s OAZA neuspělo naše béčko a zřejmě to byla rozhodující chvíle, kdy se pod ním otevřelo propadliště. A-tým není mstivý, ale po nevydařené misi na Vyšehradě je třeba ukončit sezonu se ctí. A také zlepšit skóre proti pražským týmům, se kterými nám to letos moc nejde.

Ještě technická omluva, tato reportáž bude výjimečně bez fotek.

ERA Poštovní spořitelna A − OAZA Praha
5:3
1. Bernášek (2464) Svoboda (2321) 1:0 Blumenfeldův gambit
2. Vávra (2389) Vedral (2296) 1:0 slovanská
3. Příborský (2351) Kubečka (2256)  ½ španělská, odložený Steinitz
4. Kovář (2308) Erneker (2251)  ½ nepravidelná indická s 3.g3 b5
5. Šimek (2277) Straka (2246) 0:1 slovanská
6. Pokorný (2262) Klecker (2191)  ½ Réti
7. Bartoš (2239) Cuhra (2169)  ½ pseudovolha
8. Klement (2239) Pirklová (2107) 1:0 sicilská, Najdorf se Se2

10:04 Chybí nám sice ještě dva hráči, ale Petru Šimkovi věříme a Vavřík je ve správné tramvaji, není důvod k panice.

10:32 Berny v poklidu kouří v baru, zdá se, že ho tentokrát soupeř do přípravy nedostal. Za chvilku se k němu připojuje Vávřík. Úvod utkání plyne vůbec v žoviální náladě, tak snad nám ji následující hodiny nezkazí.

10:38 Kapitán: „Na teorii si nevzpomínám, jenom si pamatuju, že v téhle variantě mám dobré výsledky.“ Na šachovnici to zatím taky tak vypadá.

10:50 Všechny partie jsou ve fázi zahájení, kromě ostré pozice na sedmé nikde nic mimořádného. Příborský vyměnil bělopolné střelce, postavil své pěšce na bílá pole a zřejmě pojme partii strategicky.

11:01 Vávřík vzal druhého pěšce: „Tak jsem se proměnil v pěšcožrouta, ale nevím, jestli nedostanu mat.“

11:17 Petr Šimek vyměnil dámy a vypadá na dlouhý poziční boj. U Vojty pozice nečekaně nabyla zřetelných sicilsko-paulsenovských rysů, akorát bílé figury stojí úplně jinak než obvykle. U Pedra na šestce nastanou co nevidět výměny v centru, bílý má dvojici střelců, ale horší strukturu pěšců. Dost dobře vypadají pozice na třetí a na sedmé, na dvojce to bude tanec mezi vejci.

11:35 Lukáš zahrál e5 a vzápětí d5, což je v sicilské vždy dobré znamení. U Šimka se pozice blokuje, kromě dam se zatím opravdu nic nevyměnilo. Berny si, zdá se, poradí s benoniovskou strukturou i bez černopolného střelce. Do Vávříka soupeř vrazil figuru, to už je zralé na důkladnou obhlídku.

12:06 První odhad výsledku v pravé poledne říká 5:3 pro nás. Na první Berny soupeře přehrává a chytá za různé slabiny. Na druhé Vávřík trpí pod útokem za čistou figuru. Na třetí má Příborský nevelkou poziční převahu. Na čtyřce Vojta soupeři rozebírá centrum a zdá se, že má lepší plán hry. Na pětce se složitě manévruje v zavřené pozici. Pedro a šestka znamená roztrhané pěšce a soupeřovu výhodu střelce proti jezdci při mnoha dalších figurách v otevřené pozici. Kapitán na sedmé získal pěšce s výbornou pozicí a na osmé Lukáš prolamuje centrum.

12:33 Berny získal pěšce, soupeř se pokouší o nápor na královském křídle.

12:41 Vojta obětoval pěšce za iniciativu, kompenzace tam je. Na dvojce se Vávříkovi podařilo odrošovat! Šimek ovšem stojí spíš mírně hůř a má kolem 20. tahu už jen 9 minut. Žádná partie se zatím nechýlí k výsledku (i když je mi jasné, že jen, co to dopíšu, někde podepíšou remízu 🙂 ).

12:54 Pozice se přiostřují, už i na jedničce hodili hosté do ohně figuru, nezdá se mi ovšem, že by tam něco zásadního bylo. U kapitána na sedmičce vylezlo z černých lahví pár džinů, na chvíli vyrovnali materiál a pozice se stala lehce nepřehlednou. Pedro úspěšně drží pozici v mezích rovnováhy.

13:08 Kapitán může mít náhle pěšce méně, ale na šachovnici budou nestejnopolní střelci a černému chvíli potrvá, než se zkooridnuje. Pedro je ve čtyřvěžovce a tahle by měla být bez potíží remis.

13:14 Na prvních dvou deskách máme po zdravé figuře víc a jdeme si pro dva body. Příborský na trojce rozjíždí útok po g-sloupci.

13:22 Bernášek vyhrál a Bartoš remizoval, stav 1,5:0,5. Vojta nakonec nic nevyčaroval a zůstal s pěšcem míň při dámách, páru věží a nestojnopolných střelcích. Pedro má rovnou věžovku. Na výhru vypadá ještě druhá, třetí a osmá, na páté stojíme spíš hůř.

13:40 V zuřivých blickách zatím stále mírně držíme vrch, i když Šimek ztratil kvalitu za pěšce. Vojta vyrovnal materiál, na trojce má Honza D proti věži a jezdci.

13:44 A borci to nezkazili, časovky skončily výhrami Vávry a Klementa a remízou Kováře, vedeme 4:1!

14:06 Petr Šimek je asi prohraný, ale na šestce bude remíza bez problémů a tím i výhra v zápase. Koncovka na třetí může dopadnout jakkoliv. Celkově tedy stále platí tip 5:3.

14:22 Příborský dvakrát zopakoval pozici a uvidí se, zda bude chtít soupeř lámat koncovku na výhru.

14:25 Podle očekávání Šimek prohrál, stav 4:2, naštěstí na zbylých bojištích je stále rovno.

14:33 A je hotovo, zápas jsme vyhráli 5:3. Poslední dvě partie skončily remízami.

O naší výhře rozhodly první dvě šachovnice, Berny soupeře přehrál a Vávřík chladnokrevně odolal mohutnému útoku. U dvou ze čtyř remíz jsme mohli chtít víc, u dvou jsme za ně byli vcelku rádi, výsledek je spravedlivý. Soupeř, jehož soupiska je ještě mladší než naše (o hodně, a to je už co říct) se vrací do 2. ligy, protože se Vyšehrad chopil pomocné ruky a vyhrál v Hradci.

Jeden komentář

  1. Pedro napsal:

    4.5:3.5 stačilo jen na 3.místo 🙂

Komentář

© 2021 UNI Chess.