Unichess A – Neratovice 5,5:2,5

1

Tomuto zápasu jsem přihlížel usilovně, leč na on-linu. Pokud si tedy hráči nafackovali nebo došlo k tajemnému samovznícení věže, tak mi to uniklo.

onlineJednalo se o zápas našeho stoprocentního týmu s nováčkem. Nováček se jevil čilý, takže jsme zápas vnitřně nijak nepodceňovali. Vnějšně nám ovšem chyběli 2 hráči základní sestavy  (Vávra, Řehořek), které nahradili Bakalář a Jaščenko. Soupeři také nebyli kompletní, chyběli mistři všech generací, od pana Přibyla, přes Jirku Gregora a až po Vykouka. To jim nijak nebránilo v bojovném vystoupení.

První výhru a osvěžující podívanou přinesla na 7. desce partie Bakalář – Burda. Po netypickém Rétim černý obětoval věž a snažil se chytit dámu. Bílý tomu zabránil a to bylo celé. Na 8. přidala černými půlku Jaščenko s J. Netušilem v zhruba vyrovnaném postavení. Na 2,5:0,5 přidal na 6. černými Kuba s Bargelem. Paulsenovu sicilku rozehrál sice divně, ale jen mu dal soupeř vydechnout, bleskově ho smetl.

So far so good. Jako diváka mě znepokojovaly časové tísně všech našich prvních 5 desek, byť částečně způsobené zpožděním přenosu hodin. (To jsem pochopil u hráčů, kteří zdánlivě mnohokrát spadli.) Došlo k jediné nehodě. Bernášek na 1. bílými s GM Veličkou obětoval ve slovanské dlouhodobě pěšce, ale pak partii nějak ztratil. Černoušek na 2. s Hábou se netypicky černými velmi snažil něco vykutat z katalánu, ale rovnováhu nenarušil. Vyhráli jsme ale velmi bezpečně a trpělivě 2 lepší partie. Šimek na 4. černými s Purnochem si zahrál metodicky proti Nimcoviči s f3 – útoky vykryl a slabiny využil. Jirka na 3. se potýkal úspěšně s Vankovým hybridem Leningradu a Stonewallu.

Zbyla nejzvrácenější partie Kovář – Černík na 5. stole. V jakési anglické Vojta spotřeboval většinu času na jakési 9.b5. Pak čelil v rychlosti mnoho tahů soupeřově tlaku. Nevýhodu se podařilo neutralizovat na koncovku jezdců a různobarevných střelců s pěšcem méně na královském křídle, která i po vynalézavé hře černého skončila kýženou remízou.

5,5:2,5. S odstupem v pohodě, na síti na infarkt.

V souboji 3. Jičína s 2. Polabinami uspěl Jičín, takže vedeme o 5 bodů před ním a o 6 před Polabinami.

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Pochvala Bakiho královně za odvahu (zřejmě moderní žena!) a celé jeho armádě za její záchranu (to je jako ze života). Bernyho partii jsem nerozuměl, resp. jsem pořád nechápal, jak to vyhraje. Když se vzdal, tak jsem po chvíli pochopil proč a pak jsem zjistil, že sem ji rozuměl (i když kdo ví..) a lépe bych to s tím pěšcem méně nezahrál – nejspíš bych dostal mat na sloupci a s postavenou dámou 🙂 Ty zavřené pozice plné figur byly vesměs mimo mé chápání, a tak sem si vždycky vydechl, když dobře dopadly (3,4). Tedy gratulace celému družstvu!

Komentář

© 2020 UNI Chess.