Slovo si bere trenér mládeže …

0

Mistrovství Čech mládeže do 16 let

Období kolem 28. října naši nejmladší, jako už tradičně, bojovali na Mistrovství Čech. Letos jsme sice nedojeli až do Harrachova, ale přesunuli se do Příchovic u Kořenova, a i tam organizátoři nakonec akci docela dobře zvládli.
Barvy Unichessu hájilo 13 mládežníků, z nichž medailovou čest zachránila Emma Dobsa, která bojovala, nepřistoupila na žádnou remízu, v početném poli kluků a děvčat poskočila jako 35. nasazená na 13. místo a mezi děvčaty získala stříbrnou příčku i pohár. Věříme, že stejně, případně ještě lépe, zabojuje i na mistrovství ČR a naváže na své předchozí úspěchy.
U nejmladší kategorie U12 ještě zůstaneme a za bojovnost pochválíme i Anežku Rouskovou a Lucku Ocelákovou, které si obě polepšily proti svému nasazení. Trojici děvčat doplnili tři hoši, z nejlepších chyběl Daniel Juhaňák, který má díky své stříbrné medaili z Koutů přímý postup na Mistrovství ČR zajištěn. Věříme, že ho doprovodí Jakub Tesař, který sice obsadil v početném poli 82 hráčů a hráček „až“ 9., nepostupové místo, ale protože se před ním umístili 3 zástupci z jiných kategorií, je to spíše jisté. Po výborně rozjeté první polovině přišla bohužel na Daniela Svobodu krize, kterou ani dva body v závěrečném finiši nestačily napravit. Věříme, že příště to vyjde, i když v kategorii H14 to bude těžší. Slibná je i 18. příčka Romana Popova, který si sice o 3 příčky pohoršil, ale vše bude mít jako krajský přeborník šanci napravit v Mostě, kde bude v roli přeborníka Prahy H10 bojovat o postup na ČR.
V dalších dvou kategoriích máme bohužel mezeru v dívkách. V U14, resp. H14 jsme měli jen dva zástupce. Vojtovi Procházkovi se, stejně jako minulý rok, podařilo postoupit na Mistrovství ČR. V posledním kole sice raději vsadil na remízu, než boj o medaili, ale v tomto případě je páté místo s jistotou úspěchem, neboť hlavní cíl, postup, byl splněn. Petr Souček na Kořenov zrovna rád vzpomínat nebude. Poté, co během dvou letních měsíců dosáhl zlepšení o více jak 200 ELO bodů, určitě očekával postup. Mistrovství Čech je ale hlavně u starších kategorií nevyzpytatelné. Je nebezpečné hrát, na co jste zvyklí, protože se na vás soupeř s jeho trenérem připraví. Jenže hrajete-li něco nového či ne zrovna dobře natrénovaného, může vás zkušený, byť třeba i objektivně herně slabší, soupeř také doběhnout. Petr má ale všechno, co pro další úspěchy potřebuje, takže příští rok, byť jako mladší ročník v H16, bude mít určitě velkou šanci postup vybojovat.
V nejstarší kategorii Daniel Husa a Jan Rousek skončili přesně podle svého nasazení. Oba ovšem určitě vědí, že mají na víc. V minulosti už na MČR postoupili. Honza začal remízou v prvním kole s prvním nasazeným nadějně a Daniel nevstupoval naopak do posledního kola bez šance na postup na MČR. Aspoň ale oba přidali pár desítek ELO bodíků. Oproti nasazení si výrazně polepšil Adam Holub, který si připisuje i nejvíce ELO bodů ze všech našich dětí, které se do Kořenova vydaly. Víc od sebe očekával určitě i Jakub Ocelák. Stačilo ovšem docela málo, a jeho celkový výsledek by byl daleko lepší. V 8. kole měl na lopatě kvalitního, o rok staršího a herně zkušenějšího soupeře. Pokud by Jakub zahrál rychleji, téměř libovolný tah, měl by v posledním kole ještě šanci na postup. Vzhledem k tomu, že jsme však v Kořenově žádný postup v H16 nevybojovali, zastoupí nás na MČR v této kategorii jen Petr Mach, který má přímý postup a v Kořenově si zahrál FIDE Open. I on od sebe očekával více, než jen poskočení o dvě příčky oproti nasazení. Díky aspoň zdařilému finiši ale turnaj negativně nehodnotí.
Závěrem. Měli jsme určitě na víc. Ale všichni, kteří se snažili, pochvalu zaslouží a věříme, že v následujícím období všichni naši mladí hráči udělají velký pokrok. Budeme držet palce, aby Roman Popov vybojoval postup v H10 a tím jsme měli na Mistrovství ČR zástupce v každé chlapecké kategorii. Kluky určitě doplní Emma, a protože u dívek je kategorie Open, budeme rádi, využijí-li toho i další děvčata. Tým můžou rozšířit i zájemci o Národní či FIDE Open – věříme, že tyto turnaje budou uspořádány i v roce 2020.
Lukáš

Komentář

© 2021 UNI Chess.