Unichess B – Chess Most 4,5:3,5!

2

Po ztrátě 2 bodů v Hořicích šlo družstvo do sebe a sešlo se v pěkné sestavě. Bohužel podobně se zachovali i soupeři, takže zápas byl zhruba vyrovnaný.

Úvodem došlo  k ceremonii předání medu včelky Unichessky ml. vítězi ankety Martinu Jurčíkovi.

Med včelky Unichessky

Skóre otevřeli hosté. Jindra Kuba rozehrál na 3. s Vágnerem bílými dost nešťastně Pirce – zahájení nijaké a ve 14. tahu se pozice nečekaně snadno rozpadla.

Jindra Kuba

Tou dobou už nazrávalo vyrovnání a časem také přišlo. Vlado Škára přehrál a posléze dorazil černými na 4. stole ve francouzské Aleše Horáka. Comp říká, že jednou mohl vyhrát rychleji a jednou mohl bílý přijít k sobě, ale reálně to bylo na jednu branku.

Vlado Škára

Do vedení nás dostal na 7. desce Zbyněk Vrbata. Kšánu v Benoni porazil bílými tak jednoznačně, že ani počítač nic nenamítá.

Zbyněk Vrbata

Stav 2:1 vydržel do kontrol a vkrádaly se jisté pochybnosti díky špatným pozicím na horních 2 deskách. Pak došel k dělbě bodu nesmírně divoký Bogoljubov v podání Olgy Jaščenko (černými s Hrbolkou st. na 6. stole). V závěrečné pozici má černá věž míň a dává věčný šach. Motor kupodivu vidí, že byla úplně vyhraná (-15,5), ale není to nijak patrné, nejste-li ze silikonu.

Olga Jaščenko

Třetí výhru přidal na 5. stole Sháněl s Jirkou Horákem. Černý popletl pořadí tahů ve španělské v 5. tahu a přes vnějškově obsažný průběh to už nerozchodil.

Jarek Sháněl

Vedení 3,5:1,5 by samo o sobě nestačilo k zápasové výhře, kdyby nedošlo k náhlému výraznému vylepšení situace na první desce. Martin Jurčík hrál bílými Trompovského (variantu 2…g6 3.Sxf6) s Michalem Horákem. Obdržel typickou opticky příjemnou pozici, ve které se ale protihra černého snadno ukáže jako reálnější. To se i stalo, Martin byl pár tahů připrohraný, ale pak v koncovce motivem chytání střelce dosáhl pěšcovky, kterou zremizoval.

Martin Jurčík

Za stavu 4:2 zasadil závěrečný remízový úder kapitán osobně. Velká sláva to nebyla – v partii na 8. desce černými se Šalou vznikla ze střelcovy hry pozice španělského typu, která si zasloužila od obou aktérů jemnějšího zacházení. Takto se štěstí nevědomých přelévalo, až jsem nejistotu ukrátil přechodem do různostřelcové koncovky s pěšcem víc. Vyhrál se tak zápas, nikoli partie.

Hosté zkorigovali na 2. stole, kde hrál španělskou Kovář černými s Hrbolkou ml. Už na počátku střední hry zruinoval pozici nepromyšleným výpadem. V prohraném postavení ještě inscenoval iluzi královskoindického útoku, ale bílý byl na výši.

Vojta Kovář

Těsná výhra byla nutná k udržení tříbodového náskoku na Turnov B. Velkou pochvalu mají všichni 3 vítězové, kteří soupeře chytli pod krkem a nepustili. Což ostatně udělali i oba mostečtí vítězové.

Bartoš Unichess B : Chess Most 4,5:3,5. Unichess byl trochu lepší než Chess, B než Most a Bartoš než nic.

A jako tradičně letos doma:

3 Grácie = 3 body

 

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Unichesska byla tentokrát na místě a 4,5 bych viděl jako její zásluhu, zvlášť když seděla na první desce! 🙂

  2. Honza Hučín napsal:

    Vidíš, a mně připadal zápas klidnější než ten s Libercem. Olga dávala věčňák už při rovné koncovce na 1. š.; kdyby to tam vypadalo špatně, jistě by 42.-Se2! našla, měla na to půlhodinu. No a kdyby nejhůř, kapitán by nešel do různých střelců, ale normálně soupeře přehrál v koncovce.

Komentář

© 2020 UNI Chess.