Nejtrapnější prohra v historii ERA

3
Karviná vyhrála a jede domů

Karviná vyhrála a jede domů

Tady se analyzuje skvost.

Tady se analyzuje skvost.

Démon prohry vystupuje z Černouška

Démon prohry vystupuje z Černouška

Bílý kůň

Bílý kůň

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAŘeč bude o extraligové prohře s troskou Karviné, které jsem nedopatřením přihlížel, místo abych hrál 2. ligu v Klatovech (viz související článek).

Karviná nastoupila v sestavě, kterou v Extralize člověk potká zřídka. Duo Jurčíků je ještě adekvátní, Jar. Sobek a Olšar jsou ostřílení matadoři, ale 3. a 4. deska v dnešní nejvyšší soutěži je hodně vysoko, další 4 desky měly ELO po řadě 2192, 2140, 2036 a 2023. Nijak neprohloupili, protože na nás to bohatě stačilo.

Na začátku se mi nelíbilo, že na zadních deskách zahajujeme jakoby vlažně, ale v tom problém nebyl. Postupně jsme vybudovali řadu slibných pozic, než začala totální zvěrstva. Asi úplně nejlíp stála Havlíková se Sobkem Ros. na 8. bílými v carokannovité struktuře. K lepší pozici byl i lepší čas. Pak se do toho podivně zapletla (všichni známe pocit, jak se partie drolí pod rukama a nic rozumného člověka nenapadá) – šílenou pointou bylo překročení času v divné pozici. Naopak relativně podezřele stál na 1. černými Maník s Jurčíkem (Mariánem), když si nechal ve španělské vrazit do pozice d6 při vlastním pěšci na d7. V konkrétní taktice to tak jasné nebylo, v bláznivých zápletkách získal 2 věže a 2 střelce proti dámě a posléze vyhrál. Byla to divácky zábavná sofistikovaná kavárna a náš jediný normální bod. Na 2. desce Černoušek s Jurčíkem (Martinem) upadl to tajemné varianty 1.d4 Jf6 2.c4 b6 s neznámou ideou Jc6, posléze soupeř obětoval figuru za 3 pěšce, Lukáš pozici přeceňoval a po hrubce v propočtu prohrál. Na 7. desce Kovář černými šmrdlal se Szotkem suchou italskou, v závěru nečekaně vyhrál ultraremízovou pěšcovku. Řehořek stál na 6. se Zimniokem bílými drtivě v anglické, dokonce nevzal kvalitu, protože si víc cenil bělopolného střelce, v časovce soupeře pozici totálně vypustil, nesmyslně obětoval, s pomocí času vyrovnal po 40. tahu materiál v nevábné pozici, černý pak velmi pěkně vyhrál pomocí matového obrázku se střelcem a koněm. Zajímavou partii sehrál Jirka černými se Sobkem Jar., vznikla jedna s typických slovanských pozic, kde bílý má centrum, dvojici střelců a snaží se pozici otevřít, černý čaruje se strukturou a koněm. JJovi se pozice líbila, s přibývajícím časem byl jediný, a jeho prohře se nikdo nedivil. Studnička na 5. černými se zkušeným kavárníkem Lysem hrál černými velmi agresivně, pár neuskutečněných kombinací obsahovalo zajímavé miny. Když už to zkazil a snil o věčném šachu, soupeř ztratil dámu odtažným šachem a prohrál. Šimek na 4. bílými s Olšarem stál ve směsi slovanské a katalánu výrazně pozičně lépe. Pak ale nastavil pěšce a jal se dlouze zmítat v prohrané koncovce. Soupeř dal partii za remízu patrně s ohledem na vítězné ukončení zápasu.

Tenhle zápas byla skvrna na štítě Extraligy. Předposlední, který se nesešel, porazil posledního, který hrál ještě hůř než obvykle, ve střetnutí s řadou motivů patřících o 3 až 5 soutěží níž. Ostuda padá jasně na naši misku vah, protože nesejít se prostě občas lze.

 

 

3 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Už sem tuto událost komentoval u článku ze soboty, protože jsem si nebyl jistý, zda vůbec za neděli nějaký článek bude, nicméně ještě dodám:
  Přimlouvám se, aby ve zbývajících pěti kolech dostal aspoň jednu příležitost si zahrát PEDRO jakožto oddílový přeborník. Jsem si vědom všech proti:
  * díky souběhům s 2. ligou jsou možné jen soboty (15.2. a 22.3. nebo pátek 21.3.)
  * Pedro má v extralize 100% úspěšnost a nechce si ji zkazit
  * ostatní chtějí hrát
  * nemám do toho co mluvit
  ale přesto to navrhnout musím :o)!!

 2. Mircea napsal:

  Tady je ještě pohled z druhé strany: http://www.sachykarvina.cz/?p=1958

Komentář

© 2020 UNI Chess.