Áčko extraligové … (zhodnocení sezóny)

5

ERA A zvítězila podruhé ve své historii v 1. lize a postoupila do Extraligy. Ačkoliv postup sám byl v konečné fázi umožněn nezastupitelným selháním vedoucí Holdie, podali jsme jednoznačně nejlepší výkon, co pamatuji. Předchozí postup v sezóně 2007/2008 byl nepoměrně snadnější, stále rostoucí úroveň soutěže je znát. Oproti minulým létům se zmenšil počet partií, které naši titulovaní hráči vynechali pro účast v zahraničních ligách, a ukázalo se to jako nutnost.

Předsezónní geopolitika sestav věštila, že jsme jedno ze 4 nejsilnějších družstev, a tato skutečně obsadila první 4 místa. Uznávali jsme a uznáváme, že s nejsilnějšími verzemi sestav Jičína i Lysé by bylo těžké soužití, ale předpokládalo se právem, že takto neodehrají celou soutěž. Holdia se jevila nejslabší ze silných, i vzhledem k nemožnosti stavět naráz všechny cizince, ale v realitě ligu málem vyhrála. Měla docela štěstí na sestavy v zápasech s hlavními konkurenty a s papírově slabšími týmy byla užitečně zastřílená někam na 5,25. Na rozdíl od nás, kteří jsme někdy vyhrávali 6, někdy povážlivě 4,5 a někdy ani to.

Mimochodem Marek Vokáč mi na to říkal, že je to kapitánská chyba, že nebezpečné duely je třeba včas remizovat. Markovy postřehy jsou vždycky zajímavé, i když s nimi člověk s nimi třeba nesouhlasí. Faktem je, že hráči áčka jsou velmi hraví a své partie navíc ztrácejí znenadání, když ještě chvíli před tím by remízu rozhodně nechtěli.

Tak jako tak jsme jednoznačně vyhráli vzájemný souboj se zvlášť silnou verzí Holdie 6,5:1,5, ustáli 4:4 střet s velmi plnotučnou mutací Jičína a se štěstím se dobrali 1. místa.

Dosáhli jsme zápasové bilance 8-2-1, skóre 56 při 36 výhrách, tj. úhrnem +24.

Skoro všichni hráči byli kladní. Hodně nás podržely horní desky. Bernášek udělal na nabitém 1. stole 8/11 (+5=6 ) a splnil velmistrovskou normu. Černoušek po raketovém startu zbrzdil na 6/8 (+5=2-1). Jirka dosáhl 7/10 (+6=2-2). Studnička zaznamenal 4,5/8 (+3=3-2). Vávra se chytil po špatném začátku na 6/9 (+5=2-2). Havlíková zaznamenala kuriózních 5/10 (=10), ačkoliv hraje velmi agresivně a partie byly obsažné. Řehořek odehrál 6,5/11 (+4=5-2), Příborský 2/2 a Kovář 6,5/10 (+4=5-1). Do bojů zasáhl ještě Kuba 2/3 (+1=2). Druhým neplusovým hráčem byl tento kapitán 2/4 (+1=2-1). Jediným záporným hráčem byl Van Nguyen 0,5/2, který ale v áčku v nevděčné roli 4. hosta neměl příliš mnoho pokusů.

No a jestli takhle vypadá nejhorší výsledek v družstvu, je jasné proč jeho výkon považuji za velmi vydařený.

 

smajl2

 

5 Komentáře

 1. ladkovar napsal:

  Ještě jednou gratulace. Politika stabilního, co nejlépe nastupujícího kádru, se ukázala evidentně jako správná.Superhvězdy,které stejně moc nehrajou jsou na nic.No jo,ale extraliga je extraliga.Posílit asi bude třeba.

 2. Honza Hučín napsal:

  Letos by byla fakt smůla nepostoupit. Palec nahoru všem za docházku a za ochotu pustit zahraniční soutěže ve prospěch naděje na extraligu, v určitých fázích chimérické. Že Holdia prohrála s Budějovicemi, to nám asi Caissa chtěla vynahradit hořkou remízu pod Vyšehradem, ač jsme přišli skoro kompletní.
  Máme kliku i v tom, že do 1. ligy nejspíš spadne Bohemka a Mahrla (btw jsem zvědavý, jak budou koexistovat Jičín s Mahrlou) a přes ně by se těžko postupovalo. Ve 2. lize bude ovšem pražské peklo. A o nedělích, kdy budou souběh extraligy a 2. ligy, bude asi mít povinnost nastoupit každý, na koho kapitáni ukážou 🙂
  Myslím, že extraligu by měli hrát ti, kdo ji vybojovali, plus možná 1-2 posily, ale víc ne.

 3. Jan Hruška napsal:

  Gratuluji všem, super výkon. Když k extralize připočtu další dva postupy ( do II. ligy a do I. třídy), tak je to asi nejúspěšnější sezóna co ERA zatím měla.

 4. Jindřich Kuba napsal:

  Parádní úspěch! Moc gratluji, zasloužený postup! Své tři partie do toho nepočítám 😀

 5. jarda hadrava napsal:

  Jsou historické události, které (konečně!) donutí se zaregistrovat i takové lenochy, jako jsem já. Čili jsem tak učinil, abych se mohl připojit do zástupu gratulantů. Navíc se jako MČČ (=malý český člověk) mohu pyšnit členstvím v extraligovém oddílu… 🙂

Komentář

© 2020 UNI Chess.